Отидете към основна версия

2 858 1

Спасиха жена с животозастрашаваща аритмия

  • токуда-
  • болница-
  • спасиха-
  • аритмия

Пациентката, живяла 20 години със страх да не спре сърцето й, вече е напълно излекувана

Снимка: Токуда

Жена на 50 години с много тежка форма на аритмия бе успешно излекувана в МБАЛ „Токуда Болница София”. Модерната интервенция бе извършена  от д-р Васил Трайков, началник на отделение Електрофизиология към Клиниката по Кардиология на японската болница.  

Пациентката живяла повече от 20 години във страх, че сърцето й всеки момент отново може да излезе от ритъм и да получи тежък пристъп. Тя още през 90те е диагностицирана, че има допълнителна проводна връзка, но претърпява 3 неуспешни опита за аблация включително и в чужбина. В резултат на неефективните процедури тя получава и усложнения – тромбоза на входната вена, а също така и поставяне на пейсмекър, коментира от болницата.   

„Тъй като състоянието й продължава да се влошава поради високочестотната аритмия тя реши да потърси помощ при нас”, казва д-р Трайков и допълва, че заради излизането на сърцето от ритъм пациетката често се чувства зле – оплаква се от загуба на равновесие, главозаймаване, чувство за потъване, достига дори до пресинкоп – състояние близко до загуба на съзнание. Електрофизиологът я консултира и планира нова процедура в Токуда,

Интервенцията, наречена аблация, преминава напълно успешно. „ С помощта на тънък катетър,  въведен през лявата бедрена вена, достигнахме до структурата на сърцето, наречена „коронарен синус”, който е засегнат от вроден дефект – дивертикул или с други думи разширение”, обяснява д-р Трайков какво всъщност представлява процедурата. „Чрез катетъра и под рентгенов контрол точно локализирахме проблемната зона и с помощта на един от вече въведените катетри беше пропуснат високочестотен ток, който елиминира електрическата активност на връзката, която до този момент е причина за аритмията”, допълва специалистът.  

Два дни след аблацията пациентката е изписана напълно излекувана от дългогодишната и опасна аритмия. Д-р Трайков съветва страдащите от аритмии да не отагат консултацията със специалист по електрофизиология, тъй като тези интервенции са напълно рутинни у нас и се извършват по т.нар. безкръвен метод чрез сърдечна катетеризация и електрофизиологична процедура.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини