Отидете към основна версия

3 560 33

Проф. Киров: Президентът избърза с датата за изборите

  • пламен киров-
  • избори-
  • парламентарни избори-
  • румен радев-
  • президент

При сегашната динамична обстановка, в която не е ясно как ще се развива COVID-кризата, да се фиксира датата в първия възможен момент за гласуване, е прибързано

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Бившият конституционен съдия, сега преподавател в Софийския университет, проф. Пламен Киров коментира пред "Епицентър" изявлението на президента Румен Радев, че парламентарните избори трябва да се проведат на 28 март.

- Проф. Киров, как ще коментирате посочената от президента Радев дата за провеждане на парламентарните избори - 28 март?

- Струва ми се, че в случая президентът избърза. Не защото не може да насрочи изборите на 28 март - може, това е в рамките на конституционния период, в който следва да се проведат изборите - до 60 дни след края на мандата на парламента. Но при сегашната динамична обстановка, в която не е ясно как ще се развива COVID-кризата, да се фиксира датата в първия възможен момент за гласуване, е прибързано. Президентът би могъл да разполага с един доста по-дълъг период – между 28 март и 23 май като задължителен срок, в който трябва да определи дата на провеждане на парламентарните избори. Смятам, че е по-уместно вотът да бъде в по-отдалечено от март месец време.

- Какви биха били последствията от насрочване на дата за гласуване в разгара на пандемията и при една несигурната обстановка, в която се намираме?

- Виждаме какво стана в Румъния, където имаше едва около 33% избирателна активност. Това може да се повтори и в България, което ще редуцира представителния характер на изборния процес с ниска избирателна активност. Да не говорим за карантинираните, за които не е ясно към този момент какъв процент ще бъдат от избирателите, включени в избирателните списъци.

В момента ЦИК тече конкурс за доставка на прословутите машини, които трябва да бъдат разположени в огромен брой секции - трябва обучение не само на секционните комисии, а и на избирателите за работа с тях и т.н. На ЦИК трябва да се предостави по-голяма възможност да подготви тези избори в една извънредна обстановка като днешната.

- И все пак, ако остане датата 28 март, каква кампания ще се провежда през февруари в условията на масова ваксинация?

- Предизборната кампания не може да се води само в студиата на националните медии, тя ще трябва да бъде и в съответните избирателни райони. Каква срещи, например, на кандидатите на различните политически партии в 31-те избирателни района ще могат да се проведат, за да имаме една истинска кампания със съревнование на идеи, персонални качества и т.н? Струва ми се, че това ще бъде доста затруднено.

- Как бихте коментирали изявлението на председателя на ЦИК, че поставените под карантина няма да могат да участват в изборите?

- Прибързано изявление. Това са български граждани, които имат избирателни права, тоест притежават основното конституционно право и те са включени в избирателните списъци, следователно трябва да бъдат създадени предпоставки и възможности и тези хора да могат да гласуват. Получава се един парадокс – може да се разкрият секции в здравни заведения, включително в отделения с болни от COVID, но не можем да създадем, да речем, едни подвижни избирателни секции, където да гласуват избирателите, които са карантинирани. Трябва много сериозно да се обмисли този въпрос. Не може с административен акт за поставяне на едно лице под карантина, то да се лиши от основно конституционно право. Твърде лековато се правят изявления, че това е невъзможно и че тези лица просто ще ги жертваме - тоест те няма да могат да участват в гласуването на предстоящите парламентарни избори.

Поставят се много въпроси, на които нямаме засега категоричен отговор и с избързването на президента за заявяване на тази дата за провеждане на парламентарни избори, нещата не стават по-прости, напротив, стават още по-сложни.

Все пак аз вярвам, че до момента, в който президентът не издаде указа за насрочване на изборите, той има възможност да лавира предвид особеностите на ситуацията.

- Крайният срок за обнародване на указа на Радев в държавен вестник е средата на месец януари. Може ли обстановката дотогава да се промени коренно?

- Нещата дотогава може да се променят драматично, не дай си Боже, пък президентът може и да размисли. Разбира се, Радев може и утре да обнародва указ за първоначално заявеното си намерение за избори на 28 март. Няма пречка и това да стори, но все си мисля, че няма да го направи.

Автор: Лора Борисова

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 18 гласа.

Свързани новини