Отидете към основна версия

2 676 18

Някои изводи от изборите

  • антон гицов-
  • избори-
  • изводи-
  • анализ

Корнелия Нинова призна вина за катастрофалния провал на БСП на изборите, но отново не съвсем

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Корнелия Нинова подаде оставка, но не съвсем. Тъй като навремето измисли конгрес да избира председателя, сега конгрес трябва да и приеме оставката. Накъде през януари, дотогава ще председателства. А ако току-виж конгреса не ѝ я приеме?

Достойното беше да каже, подавам оставка с незабавен ефект и Националния съвет да се събере екстрено и да определи, кой да я замества временно, до избора на нов председател.

Корнелия Нинова призна вина за катастрофалния провал на БСП на изборите, но отново не съвсем. Не призна, че се е провалила като лидер, а по някакви други мъгляви причини, била си мълчала, вместо да говори честно и открито...други ѝ скроили шапката... И постъпи доста гадничко, че подля вода на Румен Радев, баш пред балотажа, като го обвини, че е едва ли не главният заговорник срещу нея, лидера на партията. От което следва, че нейните верни привърженици, най малкото ще трябва да се въздържат да гласуват за него. Това си е чиста проба недостойна лична отмъстителност.

Преди изборите имаше масирана пропаганда срещу Петков и Василев, от медии, политолози и журналисти, участваха и такива авторитетни личности като Кеворк Кеворкян и Петър Волгин, а аз питах в два мои коментара, добре де а за кого предлагат да се гласува? За ГЕРБ, ДПС, БСП, партията на Слави, на Христо Иванов, на Мая или за „Възраждане”? Не, до края ругаеха и подиграваха „хавардците”. А социолозите и политолозите станаха за посмешище, толкова драстично се разминаха с прогнозите за класирането на ПП. Или са некадърни, или изпълняват политически поръчки.

Кирил Петков е симпатичен, като министър на икономиката направи силно впечатление. Но откъде тази амбиция да е премиер и то преди да са водени разговори с потенциалните партньори на партията му в бъдещото управление? Съвсем кратко е бил във властта, липсва му управленчески опит, обществеността не знае къде стои той по важни въпроси на външната политика, здравеопазването, образованието, енергетиката неговият подгласник Асен Василев се изсили по едно време, като каза, че нямало да смисъл да се строи АЕЦ „Белене”, заради „Фукуяма” (!);, това да не се строи АЕЦ „Белене” отдавна ни натискат от Вашингтон, искаха да ни пробутат Уестинхауз да строи реактори в Козлодуй, затова и Борисов спря проекта. Че Петков е новият любимец на Вашингтон, за сметка на изоставеният от тях Борисов (той и така не може да приеме бедният, че никога вече няма да е премиер без благоволението на Чичо Сам и да гушне наново Херо Мукгафа) е очевидно за всеки, Петков като премиер той би им вършил чудесна работа на американците, затова е най-добре да си стои като министър на икономиката, и примерно вице премиер. Ива Митева от ИТН подхвърли, че сегашният служебен премиер Янев би бил подходящ за този пост, и тази идея може би заслужава внимание, той впечатли със своята умереност и сдържаност, въпреки острите и преднамерени нападки към служебното правителство.

Един друг извод от изборите е, че ДПС наново потвърди, че е етническа партия, в противоречие на конституцията. Потвърди се, че нейните избиратели масово и сляпо гласуват както им нареди централното партийно ръководство- както турците в България, така и изселниците зад граница. На първите избори за президент всички те гласуваха за Радев, сега всички против него- 95-96 процента. Йордан Цонев го каза „ще направим всичко възможно Радев да не бъде избран за президент”, което преведено означаваше „ще наредим на нашите турски избиратели да гласуват до един срещу Радев”. Същата непоколебимо единодушно и масово гласуване беше и за ДПС за избора за парламент. Дали сме право на една група български граждани от различен етнос, за които няма ляво, дясно, няма програми и политики да решават съдбата ни не по съвест, а според указания. И то доброволно, не както навремето при Тодор Живков, когато избирателите с почти същият процент гласуваха за него и БКП, но под строй и от страх.

Прави впечатление, че олигархът, човекът санкциониран от Вашингтон по закона Магнитски, медийният магнат Делян Пеевски, който като депутат на ДПС от години наред не стъпваше в Народното събрание, спечели срещу Христо Иванов в старопрестолния град Велико Търново. Как стана тая? С купени гласове? Поради всичко стана главно заради това, че маса български граждани си стояха в къщи. Кога ли негласуващите ни сънародници ще узреят и разберат, че докато си стоят в къщи по време на избори, ще бъдат прецаквани, защото друг ще разпределя порционите, както се изрази навремето за себе си Ахмед Доган.

И друго, отново направи впечатление - МВР направи акции срещу купуването на гласове в ромските квартали (за съжаление и при българските цигани няма ляво, няма дясно, единственото им оправдание в сравнение турските избиратели, е че са бедни), но вече ни омръзна да чуваме, че са констатирани случаи на организирано купуване на гласове „в полза на определени партии”. Кои бяха тези партии, г-н Рашков? Ако не се посочват конкретни факти, имена и доказателства, такива акции просто губят смисъл и може да имат обратен ефект и да бъдат определяни като репресия, от тези партии които купуват действително гласове.


Бел.ред.
Първите по смъртност в света са последни по избирателна активност.
Ние, българите.
Наистина ли не ни пука как ще продължим напред?!
Ще оставим ли твърдите партийни ядра на статуквото и гласовете от съседна страна да решат и тези избори?!
Да излезем в неделя и да гласуваме масово!

Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 13 гласа.

Свързани новини