Отидете към основна версия

8 103 48

Кристиан Вигенин пред ФАКТИ: БСП няма да носи отговорност за действията на тримата социалисти в служебния кабинет

  • кристиан вигенин-
  • вигенин-
  • бсп-
  • радев-
  • нинова-
  • кабинет

„Има такъв народ“ решиха да се оттеглят от разговорите за нов кабинет, но те просто си търсеха повод, казва зам.-председателят на БСП

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Още от първия ден на работата на служебния кабинет БСП влезе в обтегнати отношения с екипа на Гълъб Донев. В него като министри влязоха трима социалисти - Крум Зарков (правосъден), Весела Лечева (спортен) и Явор Гечев (земеделски). Как се приема това от БСП. По темата пред ФАКТИ говори зам.-председателят на партията Кристиан Вигенин.

- Г-н Вигенин, вече сме в управлението на служебен кабинет, но от БСП още от първия ден отправяте критики. Какво не ви харесва?
- На този етап ние считаме, че служебното правителство започва с действия, които надхвърлят неговите задължения, защото функцията на служебния кабинет е да подготви провеждането на честни избори. В тази връзка би следвало да запази неутралност в този процес и всяко едно действие, което може да се разглежда като намеса в полза или ущърб за определени партии или кандидати, не би следвало да се предприема. Ние видяхме още от първия ден действия, които са свързани с уволнения на социалисти. Действия и заявления, които са в посока да се атакуват политически партии, които ще участват в предстоящите избори. В този смисъл такова поведение и действия са проблематични.

- Уволнението на г-жа Алексова от НКЖИ доста разпали страстите?
- Тя бе уволнена. Областни управители на БСП също бяха уволнени…

- Значи не говорим за една или две промени…
- В случая това бе най-видимото в НКЖИ, но паралелно с това още същия ден бяха уволнени областни управители на БСП, бяха уволнени и заместник-министри, който са от БСП. Все пак подобни действия, които се извършват с гласовете на тези трима члена на БСП, които са в служебния кабинет, са проблематични за нас. Ще следим какво ще се случи в следващите седмици, но е видно, че имаме основание за притеснение.

- Вече повдигнахте темата, защото трима членове на партията ви участват в служебния кабинет. Имахте ли информация, че ще бъдат министри, или постфактум разбрахте?
- Нито президентът, който ги назначи, нито самите хора, които станаха министри, обявиха намеренията си пред партията.

- Лидерът на БСП Корнелия Нинова не пести критики към президента по принцип, а той назначи на мястото ѝ като министър на икономиката човек, когото тя уволни като директор на ВМЗ-Сопот...
- Как да ви кажа, това, само по себе си, очевидно е търсено действие от страна на президента. От всички експерти в държавата на тема икономика и индустрия той реши да постави човек, който разбира от военна индустрия. И който бе уволнен от Корнелия Нинова със сериозни аргументи, който бяха изложени в писмени документи до министър-председателя, тогавашния. Самото това действия показва отношението на президента към Корнелия Нинова като председател на БСП. Друг елемент, който няма как да пропуснем, е, че и тримата членове на Националния съвет, които станаха служебни министри, не уведомиха партията. Не говоря за решението им, а за подхода. Това са хора, които са назначени, без да бъде информирано ръководството на БСП. Те сами не казаха, че са получили такава покана и имат намерение да приемат. Това е и нарушение на Устава на БСП, защото в него ясно е записано, че Националният съвет на партията потвърждава кандидатури - било за премиер или министри, било в служебен кабинет или редовен. За нас няма съмнение, че Уставът е нарушен. Когато Янаки Стоилов влезе в служебен кабинет на президента през миналата година, той информира ръководството. Националният съвет взе решение, даде съгласие и нещата се придвижиха нормално.

Ето тези неща, сами по себе си, говорят за опит за намеса на президентската институция в делата на БСП.

Това не бива да се допуска и не е редно. И затова ние имаме такава реакция. Тя е провокирана отвън, не е провокирана отвътре.

- Тримата ще бъдат ли наказани на сбирката на Националния съвет днес. Вие как бихте гласували?
- Да се говори за наказания е малко предваритеелно. Следобед ще обсъждаме. При всички случаи ще излезем с позиция, в която ще уточним, че тези хора участват там в лично качество, а не като представители на БСП. В този смисъл партията не носи отговорност за техните действия и политики, както и за цялостната работа на служебния кабинет, въпреки че в него участват социалисти.

- Но малко ще ви върна назад, защото Крум Зарков, който в момента е служебен правосъден министър, с гласа си спря връщането на хартиените бюлетини… Има ли някакво разминаване между неговото поведение и това, което се очаква от него, като член на БСП?
- Не бих искал да навлизам в подробности, защото при гласуването той бе депутат от БСП. Той, като такъв, има право на различно мнение. Тогава той гласува срещу решението на парламентарната група, но все пак БСП е демократична партия, а той имаше право на това. Да, това гласуване ще създаде проблеми и на нас, защото в партията получаваме сигнали и искания ние да ревизираме позицията по отношение на машините и вотът да бъде по избор – или машини, или хартия. Но в случая сега с неговото приемане на поста на служебен правосъден министър е нарушен Уставът и няма как Националният съвет да не реагира. Но да не избързваме, защото вече виждам да се говори по темата за някакви наказания и изключване. Ще вземем решение в Националния съвет днес.

- Държавният глава даде третия мандат за съставяне на кабинет на БСП. Къде се „счупиха“ разговорите, за да не успеете?
- Видяхте, че БСП положи всички усилия да има парламент и парламентарно подкрепено правителство. Подходихме по най-добрия възможен начин на база опита, който натрупахме през миналата година. Тръгнахме с програмата и важните неща, които трябва да се свършат, особено до края на годината. Разписахме много ясна законодателна програма на база тези ангажименти, които бяха договорени. И в един момент „Има такъв народ“ реши да се оттегли. Според мен те търсеха повод.

Ако не беше изтеклият запис от заседанието на „Демократична България“, щяха да намерят друг повод.

Това, от тяхна страна, бе системно поведение, което намери своя естествен завършек. Ние, от БСП, виждайки, че няма мнозинство зад законодателната ни програма, нямаше какво друго да направим и върнахме мандата. Предстоят избори и нека хората оценят кой какво е свършил в миналия парламент, кой как е подходил - отговорно или безотговорно, и т.н. Ние разчитаме на силен резултат на база това, което свършихме през изминалите месеци. Това е и най-важното нещо, което ще реши Националният съвет днес. Ние се фокусираме твърде много върху тези трима члена на Националния съвет, които станаха служебни министри, но по-важни са ред други неща. Предстои да решим и дали БСП ще се яви самостоятелно на изборите, или отново в коалиция.

- Ще се разширява ли коалицията?
- Ще обсъдим днес. Не мога да кажа сега. Но със сигурност ще бъде един горещ политически месец август, и то не само заради температурите.

- Как излиза БСП от управлението на кабинета „Петков“?
- Има няколко неща, които са силен позитив за БСП. Ние се доказахме като партия, която не само обещава по време на избори, а и изпълнява обещанията си. Само за тези 7 месеца в управлението ние изпълнихме голяма част от обещанията си. Показахме също така, че БСП може да управлява. Министрите на БСП бяха едни от най-добрите в кабинета „Петков“ и това не е само наше мнение. В техните сектори определено имаше постигнати резултати. Също така БСП се показа като коректен партньор, който ясно поставя границите. Така нашите партньори и занапред ще знаят, че когато кажем „да“, това е „да“ и ние отстояваме ангажимента си. Когато кажем „не“, значи е „не“. В такава сложна коалиция, в каквато бяхме, неизбежно се наложи и да правим компромиси с въпроси, които са чувствителни за нас. Но и реакцията ни бе достатъчно ясна по тях. И по отношение на „Газпром“, и за отношенията ни с Русия, и за оръжието за Украйна, и по отношение на Северна Македония, където системно отстоявахме националния интерес. Но, въпреки това, видяхте, че в парламента едно друго мнозинство наложи друг подход. И това се случи в ситуация накрая, когато правителството вече бе в оставка. Но нека да е ясно, че БСП в тези месеци не отстъпи от нищо, което бе важно за нас. Един от сериозните проблеми на управлението бе механизмът за координация. И искам да подчертая, че ние бяхме предвидили различен механизъм за едно бъдещо управление с нашия мандат, при който щеше да се избегне взимането на еднолични решения от най-голямата партия.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 32 гласа.

Свързани новини