Отидете към основна версия

1 458 20

Евгений Кънев: У кого ще остане горещият картоф за провала “Еврозона”?!

  • еврозона-
  • провал-
  • мерки-
  • българия-
  • герб-
  • пп

Да, инфлацията у нас е висока, но е сравнима или дори по-ниска от тази в страните в Източна Европа

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Една от темите за трупане на точки в предизборната кампания е у кого ще остане горещият картоф за провала “Еврозона”.

Интересното и важното е - патент на задкулисието - че който и да говори по медиите - винаги виновни са ПП и ДБ.

Това коментира във "Фейсбук" Евгений Кънев.

Снощи Николай Василев от екстремно дясно атакува ПП за доходната политика, че объркала сметките и му се привидяха някакви дефицити и дългове (България чудесно покрива и двата критерия за еврозоната за 2022). Тази сутрин Възраждане - от екстремно ляво беше окупирало и двете частни национални медии, за да обвиняват “Доносническа България”, както нацисткият куку нарича ДБ, че продали българския суверинитет, гарнирано с внушения за търгашество.

За да заглушат пък обективната причина - блокиране на няколко ключови закона, като братската помощ за Трактора - от ГЕРБ вече натискат да отместят фокуса от тях върху ПП, заради инфлацията. ББ вече даде сигнал - как Асен Василев чудовищно бил помпал инфлацията.

Че невижданата като размер компенсация на доходите, заслуга на ПП - най-вече пенсии, МРЗ и социални плащания - има отношение към размера на инфлацията за миналата година е безспорно. А как да оцелеят милиони българи при тази инфлация?

Затова и с най-голям принос за ръста на БВП е вътрешното потребление. Също така обаче е вярно, че без това вътрешно потребление нямаше да има такива постъпления в бюджета и нямаше да изпълним друг критерий за еврозоната - този за бюджетния дефицит до 3% от БВП.

Но наистина ли само така трябва да се четат данните?

А защо да не кажем, че компенсациите просто не позволиха на вече високата инфлация да спадне по-бързо? Все едно си представите пълна вана, която източвате, но понеже сте пуснали и крана с вода, изтичането става по-бавно.

В интерес на Противниците на Промяната е да твърдят, че инфлацията се дължи на политиката на доходите. Но няма да кажат, че тази политика се налага и заради вече високата инфлация.

За експертите е ясно, че тя е почти изцяло привнесена по линия на енергийните цени (газ и електричество) и от скока на зърното, заради войната в Украйна.

Този скок беше най-виден лятото, но почна още през 2021 с възстановяване на световната икономика от пандемията и играта на Путин с газа за Европа. Това наду инфлационните очаквания и те се пренесоха в цялата икономика. Защото няма стока без енергия за нейното производство. Почти няма и хранителна стока без зърно в нея или в животните, които дават суровина.

Да, инфлацията у нас е висока, но е сравнима или дори по-ниска от тази в страните в Източна Европа, близо до войната - без значение дали са в еврозона или не. И за нея има значение ефективността на веригите на доставки.

Когато не сме в Шенген и вносът се бави и оскъпява по границите;

когато имаме олигарси и картели в земеделието под чадъра на ГЕРБ и ДПС;

когато имаме спящи дълбок сън регулатори, сложени именно с такава цел, освен когато трябва да ударят “враг” - най-често чужд инвеститор

- няма как да имаме ниски цени на храните и по-ниска инфлация.

А дали инфлацията е причината да не влезем в Еврозоната?

Едва ли.

Защото ни чака година с анемичен растеж или без растеж;

защото търговски партньори на БГ ще изпаднат в рецесия;

защото ще падат цените на енергийните носители -

и поради всичко това щяхме да имаме приемлива инфлация тази година за целта Еврозона.

А и на Хърватия направиха компромис, защо не и на нас - когато е чиста техника ?

Виж - за Трактора, КТБ приятели, магнитни финансисти и възрожденски куку референдуми - може би не биха.

Направили компромис.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 27 гласа.

Свързани новини