Отидете към основна версия

4 Януари, 2024 08:57, обновена 4 Януари, 2024 08:57 5 352 23

Цака ли ни Министерство на финансите с топла бира?

  • банчо банов-
  • инфлация-
  • бюджет-
  • финанси-
  • еврозона

С финансови фокуси ли ще влезнем в Еврозоната? (Хем бюджета да е пълен, хем инфлацията ниска)

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Банчо БАНОВ, финансов експерт

След като на 15 декември 2023г. НСИ отчете (направо си се похвали) че годишната инфлация за ноември 2023 г. спрямо ноември 2022 г. е 5.4%, Държавата се разтресе от луд възторг. „Ура другари, с тези показатели ще влезем в Еврозоната без проблем!“ Хвалиха се проправителствени анализатори. На 02 януари 2024г., в. Дневник съобщи с гордост, (направо си се похвали), че бюджетният дефицит за 2023 г. ще е под 3 на сто. Добрите вести не свършват дотук. Преди 4 дни, Инвестор.бг съобщи: „За 2024г. е планиран е ръст на БВП от 3,2% и инфлация от 4,8%. От толкова добри новини, човек направо да заплаче. От радост.

Първо, как се напълни бюджет 2023г.? Ами от инфлацията. Ръст на цените, повече приходи от ДДС и от там пълна хазна. Да, обаче, бихте казали вие, а инфлацията? Е точно тук е разковничето. Хем Бюджета пълен, хем инфлацията ниска? Става. По статистически път. Хем вълкът сит, хем инфлацията ниска. Тук политическите партии в опозиция трябва да се сетят да направят един одит на НСИ – как е отчетена толкова ниска инфлация. Като цените в магазините толкова силно хвръкнаха нагоре. За заведения и ресторанти – да не говорим. В строителството също. 5,4 % означава ако стоката е струвала левче, цената да се е вдигнала с 5 стотинки. Още по времето на Жан Виденов НСИ си имаше едно пиано, което при нужда вкарваше в потребителската кошница щом трябваше да „укроти“ (на книга) инфлацията. И понеже цената на пианото е стабилна, това вършеше работа. Пак НСИ, пак по времето на Иван Костов, две години няма ръст в икономиката, и на третата – взе че го намери, ръст и то какъв. Оказа се, че е сменило методиката. Включило е натуралната рента (консервите и компотите които се слагат зимнина, продукцията от селските дворове и т.н.) и условната рента – ако всички живеехме под наем, все едно сме платили наема и сме го изкарали, а това е допълнителен БВП.

Играта с инфлацията, и неотчитането й, по-точно занижаването й, има и друг проблем. Съобразно инфлация бюджета трябва да даде компенсация за работещите в държавния сектор и общинския. Това си е цяла армия от служители. Бюджета ще се продъни. Няма да останат пари за инфраструктурни проекти и други държавни поръчки – а те са сладката част за политическите партии. Затова на бюджетните и общинските служители ще дадем 5% (или от нас да мине 10%), а ние ще си ха-а-а-арчим до насита. А работещите ще цакаме с топла бира. БТВ съобщава: „Повишава и линията на бедност в страната – от 504 на 526 лева. Очаква се около 800 000 българи от уязвими групи да получат финансова подкрепа в по-висок размер през 2024 г.“ Ама не казва за високия „размер“ – 526лв. към 504 лв. си е 4,4%. Ужас. Само минималната работна заплата „…ще стане 933 лв. от 1 януари 2024 г., реши правителството. Размерът й ще се повиши с 19,6%, или със 153 лв. спрямо сегашната й стойност.“ Съобщават от правителството. Това е само малко загатване че ако е на същите ниво или вдигната с 5 процента, няма да останат работници или ще има протести. Тук трябва да посочим, че минималната скача не за друго, а защото се изчислява по друга методика, което пак е трик. Отвързваш минималната заплата от инфлацията и я закачаш за средната брутна заплата. „В края на 48-от Народно събрание депутатите решиха размера на минималната работна заплата с поправки в Кодекса на труда. От догодина тя ще бъде 50% от средната брутна работна заплата за страната.“ – съобщава БНР на 03.02.2023г.. Т.е. само минималната заплата, където състоянието е най-критично, човек не може да се изхрани и оцелее. За другите плащания – важи инфлацията.

Има още един момент, когато държавните и общинските заплати се вдигнат, частника ще е принуден и своите заплати да повдигне. Така при ниска инфлация (занижено отчетена) страдат всички - и държавния и общински сектор, и частния.

Не са един и два бизнесите в частния сектор, които вдигат заплатите на служителите си с размера на инфлацията. Въпросът е, при 5% инфлация, дали няма да си затворят очите.

Друг ключов елемент е заложеният ръст в бюджета от на база на планирания ръст на БВП от 3,2%. Ами като не стигат парите в бюджета залагаш ръст на БВП, и то стабилен, и от там приходите в бюджета се вдигат като сума. Ама това че се чака световната икономика да влезе в рецесия, европейската също – няма значение. Догодина това ще се отчете едва на полугодието (ако се отчете), ако НСИ пак не бъде спешен да намери ръст. А до тогава – я камилата, я камиларя, я сглобката. Лошото е, че Евростат се опира на данните на НСИ, а не прави той извадки и не смята той потребителска кошница.

Вместо заключение ще припомним, че и Гърция влезе в Еврозоната с трикове в официалните данни за икономиката, инфлацията, и стъкмистика. Което лъсна по-късно и при кризата 2008г. щеше да фалира, ако не се беше намесила Европа и МВФ. И ние ли ще повторим този номер?

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 48 гласа.

Свързани новини