Отидете към основна версия

17 070 86

Безпилотен TIR измина 1 450 километра 10 часа по-бързо от конвенционален камион

  • автономен камион-
  • tir

Камионът TuSimple достави дини от Аризона до Тексас

Технологичният стартъп TuSimple, който разработва автономни системи за управление на камиони за дълги разстояния, демонстрира ефективността на своята технология. За целта компанията изпрати камион, натоварен с дини, на 1 450-километров пробег от Аризона до Тексас и автопилотът успя да стигне до крайната точка на маршрута много по-бързо, отколкото ако през цялото време имаше човек на волана .

"Безпилотните технологии ще повишат ефективността на превоза на товари, затова сме готови да докажем предимствата на технологията с реални примери" казват от TuSimple. За една демонстрацията компанията се обедини с доставчиците на плодове и зеленчуци Giumarra Companies, както и с търговци на едро, за да организират съвместно доставката на дини от Тусон, Аризона до Далас, Тексас. Разстоянието между началната и крайната точка на маршрута беше 1 450 километра.

Въпреки факта, че в кабината на камиона има шофьор, превозното средство изминава по-голямата част от пътя изцяло на автопилот - помощта на водача е необходима само в участъците от първата и последната миля. Обикновено такова пътуване отнема 24 часа и шест минути, но TuSimple го завършва за 14 часа и 6 минути, тоест намалява времето с 42 процента.

Според Тим Райли, президент на компанията Giumarra, въвеждането на безпилотни технологии ще промени правилата на играта в индустрията и най-важното ще ускори доставката на храна до отдалечени селски местности и така наречените хранителни пустини - райони с ограничен достъп до прясно месо, плодове и зеленчуци.

TuSimple класифицира своя автопилот като система от ниво 4, което означава, че в много редки случаи се изисква намеса на водач. Сензорите сканират пространството на 360 градуса наоколо и "виждат" километър напред, независимо от времето и метеорологичните условия.

Изчислителната платформа, която управлява автопилота, обработва до 600 трилиона операции в минута, намалявайки времето за реакция на електрониката с 15 пъти, в сравнение с случаите, когато превозното средство се управлява от човек.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 26 гласа.

Свързани новини