Отидете към основна версия

2 359 3

Това е нова глава в историята на космонавтиката

  • луна-
  • проби-
  • китай-
  • космос

Китайската междупланетна станция Chang'e-6 достави в орбита почвени проби от обратната страна на Луната

Модулът на китайската автоматична междупланетна станция Chang'e-6 изведе в сателитна орбита проби от почвата, събрана от обратната страна на Луната. Това е нова глава в историята на космонавтиката. Учените все още не са разполагали с проби от невидимата от Земята страна на сателита.

Станцията извърши значителен обем операции в автоматичен режим. От Земята също бяха предадени инструкции, които достигнаха до устройството благодарение на сателита за предаване Queqiao-2.

За да се избегнат инциденти при събиране на пробите, беше направено точно копие на модула за кацане Chang'e-6 на Луната. Събирането на проби започна със сондиране, след което роботизираната ръка добави проби от почва и скали от лунната повърхност.

Общо са събрани около 2 кг проби. Те са запечатани в капсула и поставени в модула за излитане. Модулът издигна капсулата в лунна орбита, където по-късно тя ще се скачи с орбиталния и връщащия модул. След това в рамките на около три седмици пробите ще бъдат доставени на Земята – те ще бъдат спуснати с капсула в северен Китай.

Мисията Chang'e-6 стартира на 3 май 2024 година. На 9 май станцията навлезе в окололунна орбита. Кацането на Луната се състоя на 2 юни. Спускаемият апарат кацна в басейна на Аполо на Южния полюс-Ейткен.

Това е един от най-старите кратери на Луната. Пробите от него ще разкажат много за ранните етапи от геоложката история на Луната. Според специалистите това е значителна стъпка напред в технологичното развитие на астронавтиката.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 14 гласа.

Свързани новини