Отидете към основна версия

16 947 74

Ивайло Мирчев пред ФАКТИ: Доган е може би най-голямото зло, случвало се на България

  • ивайло мирчев-
  • да-
  • българия-
  • демократична българия-
  • ти броиш-
  • герб-
  • дпс-
  • ахмед доган-
  • росенец

Членът на Изпълнителния съвет на партия ''Да, България'' обяви, че скоро ще има ново посещение на Росенец

Снимка: ФАКТИ

''Ние отидохме там с много конкретни предложения (б.р. на консултациите при президента Радев). ''Демократична България'' преди две години внесе законопроект за пощенско гласуване и законопроект за електронно дистанционно гласуване. Ако тогава някой в Народното събрание беше обърнал някакво внимание на тези законопроекти, сега те щяха да бъдат от полза за тези избори. Отидохме при президента съвсем градивно, той ни изслуша. В интерес на истината доста градивни предложения имаше и от двете страни. Основното ни предложение за видеонаблюдение в момента на броене на изборите президентът го прие добре, за съжаление то не бе толкова добре прието от ГЕРБ днес''. Това заяви пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ членът на Изпълнителния съвет на партия ''Да, България'' - Ивайло Мирчев.

Припомняме, че партия ''Да, България'' е част от политическото обединение ''Демократична България'', в което са още Демократи за силна България (ДСБ) и Зелено движение. Посредством него трите формации се явяват заедно на избори.

''Очевидно някой се притеснява след края на изборния ден да бъде записван със смартфон и излъчван на живо в интернет процесът на броене на бюлетини. И тук е много важно да разграничим. Не става дума за тайната на вота и това всеки да може да изрази своя вот, а след приключване на изборния ден, тогава когато секционната комисия се събира и когато доказано стават най-голям брой измами, да може един човек, доброволец от нашата инициатива ''Ти броиш'' например, да снима и да излъчва в интернет. Днес ГЕРБ заявиха, че това е притеснително и трудно осъществимо'', допълни Мирчев.

Водещата и гостът ѝ коментираха смехотворните оправдания на управляващите, според които не навсякъде имало достатъчно добро интернет покритие. ''Ако има подобни проблеми е странно, защото ГЕРБ управлява от 10 години и това е едно нещата, с които те се хвалят. А именно, че вече във всяка българска община има достъпен и хубав интернет. По европроекти бяха пръснати милиони. Това са факти, огласени от ГЕРБ, а не казани от мен. Странно е, ако все още се твърди, че няма добро покритие. Истината е, че има известни проблеми с интернета, те може би са в 1-2% от секциите. Нека приемем, че ще има проблем в 1-2% от секциите с интернет и с възможността видео сигналът да бъде изпратен, но да се концентрираме върху другите 98% от секциите, в които е добре да може да се извършва такова видеонаблюдение'', призова Ивайло Мирчев.

''Има достатъчно време. Има много ясен текст, има възможност в Изборния кодекс да се запише, че видеонаблюдение може да бъде извършвано след края на изборния ден. Изрично казвам: след края на изборния ден, когато се броят бюлетините и се вписват преброените бюлетини в изборния протокол. Всеки застъпник да може да го прави (б.р. да снима с мобилно устройство). Ние в платформата ''Ти броиш'' сме готови да осигурим в 12 000 секции 12 000 души, които да извършват едновременно видеонаблюдение. Стриймингът от това видеонаблюдение ще се визуализира в платформата и тогава абсолютно всеки може да отиде на сайта tibroish.bg, да си отвори произволна секция и да наблюдава изборния процес в конкретната секция, като след това ще остава и запис от самото броене'', обясни членът на Изпълнителния съвет на партия ''Да, България''.

''Това, че ГЕРБ реагира толкова негативно на това означава, че има определени притеснения. Ние сме наясно какви са тези притеснения. Кратката версия е, че изборите са ключови. Освен оцеляването на Бойко Борисов, тук става дума и за над 20 млрд. лева, които спешно трябва да се преразпределят. Пари, които се отпускат след COVID пандемията, пари, които се отпускат на страните в Европейския съюз, за да могат да преживеят по-лесно шока, да се предотврати икономически шок и т.н. Става дума за европейски средства, става дума за пари, идващи от ЕС отделно. Това нещо цялото - ''Зелена сделка'' и всичките тези неща, те трябва да бъдат усвоени, трябва да се намери една пътека. Хората вече са готови, които трябва да ги усвоят, само остава досадната подробност да бъдат спечелени изборите, или поне да бъдат доведени до такава фаза, в която спокойно да могат те да преразпределят тези средства'', заяви още той.

''Тъй като залогът е голям на тези избори, това, което ние получаваме като сигнали от нашите областни представители, е, че се привикват вече хора, които получават социални помощи. Избори ще купуват ГЕРБ и ДПС основно. Ясни са т.нар. хилядници, стотници, десятници, тоест хората, които отговарят за хиляда гласа, тези, които отговарят за сто гласа и тези за десет гласа. Вече се купуват гласове. Това е информация, която получаваме почти от цялата страна, без няколко области. Привикват се хора от определени социални слоеве и вече се уговарят за начина на гласуване. Това е изключително притеснително, това е и една от основните причини ние да създадем платформата ''Ти броиш'', която има за цел във всяка секция да има застъпник, който може да гарантира като минимум, че правилно ще бъдат преброени подадените бюлетини. Полицията трябва да се справи с това да не бъдат купувани гласове, но полицията за съжаление, както и г-н Цветанов правилно отбеляза онзи ден, тя е в този процес. Полицейските началници в страната, и това е добре всички хора да го знаят, те гарантират, че процесът на купуване на гласове ще мине гладко. Полицията в случая не е добрият герой, който трябва да предотврати купуването на гласове. Тя пази този процес'', добави Ивайло Мирчев.

''Решение е цялостната им бърза замяна (б.р. на полицейските началници) и съответно изключително големи наказания за участие в нещо подобно. Ние трябва да разберем, че не е нормално една страна от Европейския съюз, ние сме 2021 година, все още да сме на ниво покупка на половин милион гласа, в които полицията играе основна роля, за да гарантира вота. За това беше назначен и министър Терзийски. Защото след гафа на Росенец, след всичко, което този човек направи, сега той, негово задължение ще бъде да гарантира изборите да минат по правилния за ГЕРБ начин'', каза още Мирчев по темата за важната и всъщност престъпна роля на българската полиция в изборния процес у нас.

По отношение на АМ ''Хемус'', Ивайло Мирчев заяви, че тя със сигурност не струва три пъти повече от АМ ''Тракия'', намеквайки за поредно непрозрачно разходване на публични средства от властта.

''Магистралите, които се правят, на третата година не стават за каране. И това го знаят всички. Всяка магистрала, която се прави в България, с много малко изключения. И не са виновни фирмите, които ги правят. Това е много важно да се каже. Защото в момента, в който те отидат да участват на обществена поръчка, на тях им казват: ''Виж, печелиш, обаче 40% отиват тука''. Вариант 2: ''Печели друга фирма, ти ставаш четвърти подизпълнител и взимаш 40%''. Същият е случаят на тунел ''Витиня''. Там самият тунел се прави от четвъртия подизпълнител, който взима около 1/4 от цената, която е дадена по обществена поръчка. И на всичкото отгоре се прави четири години'', коментира политикът.

Ивайло Мирчев говори и за срутилата се наскоро скала по пътя за Рилския манастир. ''След като Борисов обявява, че обектът е приключен, всичко е готово, всичко е открито... Каква е работата на Борисов да ходи на Акт 14, по-рано и преди да е готов обектът? След това, забележете нещо много важно. Всякакви чиновници - от АПИ, от Министерството, започнаха да кършат пръсти и да обясняват, че парите не били дадени, било наполовина готово. Защо Борисов го открива тогава и защо се хвали с това нещо, като е наполовина готово? Защо отдолу минават коли? Отдолу минават автобуси с деца и там, където те минават пада шесттонна скала. Това на какво прилича?'', запита активистът на ''Да, България''.

''При кой да се понесе отговорността, когато същият човек, който ходи и открива обекти като картичка, контролира прокуратурата? В България не работят регулаторите, не работи съдебната система, не работи прокуратурата, полицията обслужва властта, за да си направи изборите. Кой точно трябва да се сезира, пред кой точно трябва да се изправят тези хора? Нали прокурорът ще отиде и ще внесе един лош обвинителен акт, след което това нещо пада в съда и всички обясняват как съдът е виновен. Давам само пример. Когато някой даде задачка да не бъде осъдено или да не бъде преследвано определено лице, чиновник, фирма, компания, или някаква група, то просто не се случва. Това ни е дереджето в момента. Никой през 2007 г., когато влизахме в Европейския съюз, не вярваше, че това може да се случи. Че през 2021 г., 14 години по-късно, нивото ще бъде по-ниско от това, на което бяхме 2007 г. Такава организирана престъпна шайка, група, която да управлява държава, не е имало тогава'', припомни той.

Ивайло Мирчев обясни, че у нас в много случаи се дават парите на държавната фирма ''Автомагистрали'' и тя си избира каквито иска подизпълнители без обществена поръчка. ''Това е престъпна практика, нещо, което никъде не се прави. И няма аргумент то да се прави, защото по този начин, освен че се краде от държавния бюджет, така се съсипва бизнесът. Защото, ако аз имам строителна фирма и искам да кандидатствам за строежа на АМ ''Хемус'', аз не мога, ако не успея в държавното дружество, което е получило парите, да издействам определени канали, по които да получа поръчка като подизпълнител в държавното дружество. Така оцеляват фирмите и се дава предимство на фирмите, които участват в тези корупционни актове.'' Той отбеляза, че има и честни фирми, добри строители, които обикновено са между втори и четвърти подизпълнител по дадена поръчка. Активистът на ''Да, България'' бе категоричен, че това е масова практика.

''Първата, втората и третата фирма нямат нищо общо със самата поръчка и накрая има една, която върши работата, само дето тя взима 30-40% от общата сума. Всичко останало потъва по фирми, които са преди тях и обикновено са свързани с властта. Аз съм сигурен, че навсякъде има подобни случаи, но не е нормално тези случаи да са 80-90% от всичко, което ни се случва'', каза с възмущение Ивайло Мирчев.

'Ние получаваме множество сигнали от фирми, които са т.нар. пътищари. Казват: ''Разберете, подкупите минаха 40-50%''. И това в този бранш е обществена тайна. Което означава, че някой се чувства безнаказан да ги взима тези пари, безнаказан да прави тези схеми с подизпълнителите. На това трябва да се сложи край, трябва да се промени'', категоричен бе той.

Лили Маринкова цитира заключение на архитект Калин Тихолов, според когото плажът край Росенец е нива и пясъкът някак си се е прилепил. Той пледира плажът да не бъде плаж, а част от земеделска земя, поради което и пътят ще стане излишен. Относно това, на първо място Ивайло Мирчев отбеляза, че въпросният архитект Тихолов е близък до ДПС и Ахмед Доган, а след това заяви следното: ''Ние друго забелязахме, че там са посели райграс. И мислим скоро с Христо Иванов отново да посетим Росенец. Да косим, да плевим, да почистим малко този райграс, защото аз имам доста опит с райграс и искам да ви кажа, че не е добре в такъв хубав пясък, като на плажа на Росенец, да се слага райграс. Може да се сложи на следващата линия, за да е по-комфортно и удобно, но не и на самия пясък, който трябва да се използва за друго. Това безспорно е плаж и г-н Тихолов, ДПС и г-н Доган опитват да направят безсмислен пътя до там. Всеки, който е ходил, знае, че този път им бърка в очите, той им разделя т.нар. владение от това да си направят самия плаж частен, кеят да е частен. Там има и незаконна постройка, така че ние няма да спрем, ще предприемем нови мерки и това няма да се случи. Гарантирам ви'', закани се членът на Изпълнителния съвет на ''Да, България''.

Водещата попита Ивайло Мирчев дали е изненадан от тези постъпки, а той отговори така: ''Селска хитрост. Изненада ме като безпардонност и арогантност, защото това показва, че тези хора очевидно не се притесняват от нищо.''

Според Мирчев в България трябва да спрем да вярваме, че европейците или американците ще ни решат проблемите, защото те си има свои собствени, и ние сами трябва да решим своите проблеми.

''Можем да припомним и Турски поток, който беше условие на Путин да бъде построен, за който бяха похарчени 3 млрд. лева, също без никакви поръчки и абсолютно апокрифно. 3 млрд. лева за една безсмислена тръба, 3 млрд., които ги плащаме ние'', каза с възмущение той.

''В ''Демократична България'' страх няма. Нямаме страх да споменем името на Иван Гешев например. Нямаме страх да споменем името на Бойко Борисов в негативен план и да кажем, че това е най-корумпираният министър-председател, който България е имала. Нямаме проблем да споменем името на Ахмед Доган, който можем да кажем спокойно, че е може би най-голямото зло, което се е случвало на България, защото благодарение на него са произтекли доста от негативните последици за тази страна. Надяваме се хората да ни повярват на тези избори, надяваме се да успеем да ги убедим, че ние можем наистина да разбием този модел и ще направим всичко възможно това да се случи'', завърши Ивайло Мирчев.

Целия разговор можете да изгледате във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 76 гласа.

Свързани новини