Отидете към основна версия

5 219 27

Защо се стигна до жертвите в Царево? Асен Йорданов пред ФАКТИ (ВИДЕО)

  • асен-
  • йорданов-
  • царево-
  • кмет-
  • лапчев-
  • журналист

Всички фирми са свързани с многомандатния кмет на ГЕРБ Георги Лапчев, казва гостът

Снимка: Факти.бг

Дере се затрупва със строителни отпадъци в Царево. След това се изравнява отгоре, говорим за терени непосредствено преди морето, и започва да се продава с цел бъдещо застрояване. Какво е това? Престъпна безотговорност, осъществена от местната власт, но нехаят и от изпълнителната власт. За всичко това са сезирани различни държавни органи. Ето такива неща станаха предпоставка за трагедията, която взе четири жертви в Царево. Това обяви пред Лили Маринкова в студио „ФАКТИ“ и предаването „Разговор“ журналистът Асен Йорданов от „Бивол“.

„В Странджа планина през последните две-три години има много силна сеч. Това се вижда от години от сателитните снимки. Говорим за поголовна сеч и то старите гори, които задържат водата. Само едно възрастно дърво задържа 300 литра вода, а там има поголовна сеч. Виждаме как склонове са оголени и така вече гората няма никаква водоспираща роля. Иначе всички фирми са свързани с многомандатния кмет на ГЕРБ Георги Лапчев. Скоро ще публикуваме тези връзки в Царево. Това е малка община, максимум 10 000 човека, но там има едни феодални взаимоотношения. Разбира се, с помощта на управляващата партия ГЕРБ, на тотална безнаказаност на всички институции. Просто те работят в съглашателство с общината – полиция, прокуратура… Кметът има протекцията на централно ниво, на ниво Окръжна прокуратура, на ниво изпълнителна власт. Има много данни за тези безобразия и престъпления, които се извършват в Царево, а сега това взе жертви“, обясни гостът.

„По този начин няма право да се оголва едно сечище. Когато има две вековни дървета едно до друго, не може да се отсичат. Но изсичането на Странджа планина е свързано с върха на веригата, на която седи Министерството на земеделието и горите. През последните години - от 2009 година насам, с кратки изключения, дори и когато беше във владение на БСП, тази порочна практика продължи. И така безогледната сеч в Странджа продължи. Най-страшното е, че тази територия е обявена за природен парк през 1995 година и вече 18 години не се предприема Плана за управление. Такива решения трябва да бъдат приети в едногодишен срок. Защо не става, защо не се приема? След като се засипаха деретата, се застроиха там хотели – в коритата на реките. И сега защо има потопени хотели до втория етаж, имаме отнесени мостове, стигна се и до човешки жертви“, обясни още Йорданов.

Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.

Поставете оценка:
Оценка 4.9 от 33 гласа.

Свързани новини