Вицеканцлерът на Германия и министър на икономиката Зигмар Габриел предупреди за опасността дясно популистки партии да вземат властта.
„Дали Доналд Тръмп, Марин Льо Пен или Герт Вилдерс (нидерландски политик, основател и лидер на Партията на свободата) – всички те са популисти и не са само заплаха за мира и социалното единство, но и за икономическото развитие“ казва Зигмар Габриел в интервю за в. „Велт ам Зонтаг“.
Според Габриел десните популисти обещават на избирателите си „път назад към света на приказките, където икономическият живот се случва само в границите на собствената нация“. Много популистки партии, пише „Велт ам Зонтаг“ искат връщането на европейските вътрешни граници и са против търговското споразумение със САЩ (TTIP).