Холандия ще блокира предложенията за приемане на България и Румъния в Шенген, докато двете страни не я убедят, че постигат напредък в борбата срещу корупцията, заяви холандският министър на имиграцията Херд Леерс, цитиран от Ройтерс.
България и Румъния се надяваха да влязат в Шенгенското пространство за свободно движение през март, но безпокойства относно организираната престъпност и контрола по границите провалиха техните планове, припомня агенцията.
През септември Холандия и Финландия не подкрепиха предложението за влизане на България и Румъния в Шенгенското пространство на заседанието на министрите на вътрешните работи и на правосъдието в Брюксел.
В средата на ноември Финландия частично смекчи позицията си и заяви, че е готова на компромисно решение.
Няколко държави от ЕС предложиха през последните месеци приемането на България и Румъния да стане на два етапа – първо с отваряне на морските и въздушните граници през март 2012 г. и след това на сухопътните – след като излезе летния доклад на ЕК.
Но пред репортери в Брюксел Леерс заяви, че Холандия няма да приеме подобен план. „Това е сто процента сигурно. За нас отговорът е ясен“, заяви холандският министър. „България и Румъния трябва да покажат резултати. Това е по-важно от намирането на решение“, добави Леерс.
Европейски дипломати настояват темата да бъде включена в дневния ред на срещата на върха на ЕС на 9 декември, но за нас отговорът е ясен, заяви Леерс - искаме конкретни резултати от борбата с корупцията и престъпността.
Холандският министър все пак уточни, че страната му ще проучи очаквания през февруари доклад на Европейската комисия за усилията на България и Румъния в борбата срещу корупцията, за да види дали двете страни са готови за Шенген. „Ако видим напредък през февруари, тогава нещата ще потръгнат“, отбеляза Леерс.
Той допълни, че холандците се тревожат, че България и Румъния трудно ще успеят да поддържат сигурни своите участъци от границите на ЕС и направи сравнение с Гърция, която не успява да задържи незаконните имигранти, напиращи да влязат в ЕС от територията на Турция. „Трябва да сме сигурни, че това което се случва в Гърция, няма да се случи в България“, завърши Леерс.