Отидете към основна версия

2 981 31

Напрежение! Гърция е против разполагането на турски проучвателен кораб в Егейско море

  • гърция-
  • турция-
  • егейско море-
  • реджеп ердоган

От 2002 г. двете страни проведоха десетки кръгове разговори в опит да поставят основите за същински преговори по темата

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Гърция заяви днес, че е изразила несъгласието си пред Турция във връзка с разполагането на проучвателен кораб в Егейско море, което Атина определя като "ненужен" ход в момент, когато двете съюзнички от НАТО се опитват да възобновят преговорите по дългогодишния си морски спор, предаде Ройтерс.

Предупреждение, издадено от турските военноморски сили тази седмица, информира, че проучвателният кораб "Чешме" ще извършва хидрографски проучвания от 18 февруари до 2 март в зона от международните води, в която и двете страни имат потенциални интереси, предаде БТА.

"Това е ненужен ход, който не помага за създаването на положителна нагласа", заяви пред журналисти гръцкият правителствен говорител Христос Тарандилис.

Гръцкото външно министерство е подало устно оплакване, заявиха официални представители, като добавиха, че издаденото предупреждение (т.нар. НАВТЕКС) е незаконно, тъй като е издадено от станция, която няма съответната юрисдикция.

След петгодишна пауза и месеци на напрежение заради съвпадащи претенции за енергийните ресурси в Източното Средиземноморие и Егейско море миналата година, гръцки и турски официални представители се срещнаха в Турция на 25 януари, за да обсъдят делимитацията на морските зони.

Срещата в Истанбул завърши след няколко часа и двете страни, които от десетилетия имат разногласия по редица въпроси, включително обхвата на континенталния им шелф, се договориха да се срещнат отново в Атина.

Атина изпрати покана на Анкара, според която преговорите предстои да бъдат възобновени в началото на март - преди срещата на върха на европейските лидери - и очаква отговор от Турция, заяви пред репортери говорителят на външното министерство Александрос Папайоану.

От 2002 г. двете страни проведоха десетки кръгове разговори в опит да поставят основите за същински преговори по темата. Но спънките остават, включително какво всяка от страните иска да обсъжда.

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: