Отидете към основна версия

7 961 113

Отвлеченият самолет: Лукашенко е готов на всичко

  • беларус-
  • александър лукашенко-
  • самолет-
  • отвлечен-
  • протести-
  • роман протасевич-
  • ес-
  • санкции

ЕС трябва да отговори с тежки санкции

Снимка: БГНЕС/ EPA

Тежко обвинение витае във въздуха срещу беларуското ръководство: отклоняването на самолет на компания "Райънеър" от маршрута му и принудителното му кацане в Минск може да бъде определено и като държавен тероризъм. При това с пълно основание. С един евтин трик и с помощта на бойни изтребители то накара пътнически самолет със 171 души на борда да се приземи принудително - с очевидната цел да задържи опозиционния блогър Роман Протасевич.

Чисто теоретично не е изключено наистина да е имало бомбена заплаха за самолета. Но съвпаденията тук биха били твърде големи. Според очевидци на събитията, на летището и на борда на самолета е имало агенти на КГБ, което е знак за планирана операция. Друга индикация е това, че точно на самолета, с който пътува известен представител на опозицията, не му позволяват да напусне беларуското въздушно пространство.

Готов на всичко

С това беларуското ръководство не само застраши живота на много пътници и на екипажа на самолета, но и демонстрира, че използва всички възможни средства срещу инакомислещите. За опозицията в страната това е истински шок, тъй като по най-брутален начин Лукашенко демонстрира, че не желае никакъв диалог, а по-скоро е готов да хвърли всичко в битката срещу нея. Той прави това с пълното съзнание, че действията му са подкрепяни от руското ръководство, когато става въпрос за задушаване на демократичните стремежи - в Русия или у съседите. Лукашенко няма алтернатива на тясната си обвързаност с Москва, а шансът за донякъде достойно оттегляне отдавна беше проигран.

Безскрупулните действия срещу един блогър и един пътнически самолет показват също, че няма никакъв смисъл да се полагат усилия за някакъв диалог или международно посредничество в този конфликт. Очевидно е и това, че досегашните санкции на ЕС не са впечатлили особено Лукашенко - поне не дотам, че той да се въздържа от подобни стъпки. За ЕС принудителното кацане на самолета, което мнозина определят като отвличане, е не само огромна провокация, но и предизвикателство. И Общността трябва да отговори с ново тежко затягане на санкциите срещу Беларус. Отдавна беларуската опозиция настоява за това - като предложенията ѝ стигат чак до изваждането на страната от системата за международни разплащания.

Въпросът за ценностите

Реакцията на ЕС на този скандал с Минск ще покаже колко сериозно се отнасят страните от Общността към защитата на ценностите. Последните спорове с Унгария около съвместната декларация послучай ескалацията на насилието в Близкия изток и покрай действията на Китай в Хонконг показаха, че точно по този въпрос постигането на единодушие е много трудна работа. Ако и сега има разногласие, то тогава ЕС трябва сериозно да помисли за алтернатива на сегашния принцип за приемането на решения с пълно единодушие. На някакъв обрат можем да се надяваме само ако онези в Беларус, които все още подкрепят Лукашенко, започнат да разбират, че с него губят повече, отколкото без него. А ЕС може да даде своя принос за това.

Автор: Екарт Аретц

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 36 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: