Отидете към основна версия

21 438 45

В Северна Македония пишат: Отношенията с България се влошиха

  • северна македония-
  • българия-
  • стево пендаровски-
  • румен радев-
  • кирил петков-
  • ес-
  • членство в ес

Щом се подобриха, отношенията между София и Скопие веднага се влошиха

Снимка: БГНЕС

Българското държавно ръководство остро възрази срещу македонския президент Стево Пендаровски, който в петък прие в кабинета си представителите на няколко партии и организации на „македонците в България“ и дори ги нарече "провокация", пише скопският вестник “Слободен печат“ в материал, цитиран от агенция "Фокус" без редакторска намеса.

Щом се подобриха, отношенията между София и Скопие веднага се влошиха. Българското държавно ръководство остро упрекна македонския президент Стево Пендаровски, че е приел в кабинета си в петък представителите на няколко „македонски партии и организации в България“ и председателят на БСП и коалиционен партньор в българското правителство Корнелия Нинова бойкотира първото заседание на работната група по икономика. Лидерът на Демократична България Христо Иванов, който е и коалиционен партньор в правителството, заяви вчера, че отказът на Нинова да отиде в Скопие е оправдан и че се надява това да е държавна позиция.

По-рано българският президент Румен Радев каза, че действията и поведението на президента на РС Македония не допринасят за напредъка по така желания път на Северна Македония към ЕС, а премиерът Кирил Петков каза, че „добре е, че външната политика на България и Северна Македония зависи от министър-председателите и от правителствата на двете държави. В сряда от правителството на РСМ не отговориха на въпросите на „Слободен печат" за последните развития, виждат ли го като ново напрежение в отношенията и как оценяват „момента" за приемане на представителите на „македонците в България“ от президента Пендаровски. Подобни въпроси изданието е изпратило и до кабинета на президента.

Според политолога Петър Арсовски „мравката отново се превръща в слон" и двете страни са субективни при оценката на действията. „От двете страни на границата има политически среди, които са по-твърди и такива, които са по-меки. Този процес на сближаване, преодоляване на различията и разрешаване на спора не трябва да бъде отвлечен от политически среди, които имат различен наратив от този, започнат от двете правителства. Разбира се, има провокации и при тях, и при нас, но на тях не трябва да се реагира. В България дори има политици, които публично заявяват, че македонската нация не съществува, че Македония е българска, но ние не се обиждаме от това, защо те да се обиждат, ако президентът Пендаровски прие представители на „ОМО Илинден-Пирин“ и други партии и организации на македонците в България? Наскоро президентът (на България) Радев прие представители на българите в Македония и никой не реагира, нито вижда нещо лошо в това. Разбира се, моментът на срещата с Пендаровски е чувствителен, но мисля, че те придават твърде голямо значение на всичко това в България,“ казва Арсовски за „Слободен печат“.

Той добавя, че България няма проблем със С. Македония по отношение на т. нар. „македонско малцинство“ там, но има проблем със съда в Страсбург, където загуби 14 дела и именно този съд лесно ги признава и легитимира като малцинство. „Ние също сме субективни. Не е страшно, че Пендаровски е приел представители на „ОМО Илинден-Пирин“, тях ги приемат в много държави, в различни институции и организации. Има много истерия и моментите са чувствителни, в момент, когато се полагат големи усилия за успех по време на френското председателство на ЕС. Всичко това, от друга страна, може да даде извинение на политическите среди, които искат спорът да не бъде решен, а С. Македония да остане блокирана по пътя към ЕС,“ казва Арсовски. Съпредседателят на „Демократична България" Христо Иванов каза, че срещите на президента Пендаровски с ОМО "Илинден" са „провокация" и че е рано да се оценява подходът на премиера Петков към РС Македония. По повод критиките от Радев към Петков, че посещението му в Скопие е било прибързано, Иванов каза, че критиките са неуместни.

„Тези отношения между новите правителства и в двете страни трябва да бъдат рестартирани. Много е важно да се намери изход от този изключително сложен възел от проблеми. В тази връзка смятам, че трябва да подкрепим премиера Петков и усилията му да даде тласък в положителна посока. Винаги има време да се намръщим, никога няма да изпуснем възможността за това, но е много лесно да загубим възможността да започнем с добър тон,“ каза Иванов. В сряда следобед президентът Пендаровски по повод първите реакции на Радев, че „провокира и се среща със сепаратисти" каза, че българската страна няма аргументи за реакция, защото в разговорите няма нищо, което да противоречи на Споразумението за добросъседство от 2017 г. „Ако някой се притеснява от среща на президента с македонци, живеещи навсякъде по света, не е мой, не е наш проблем,“ каза Пендаровски. Той подчерта, че е изслушал македонците от България и ги е инструктирал, че могат да упражняват правата си само в страната, в която живеят, или чрез международни съдилища. Пендаровски подчерта, че няма предистория в срещата и че „сдружение ОМО „Илинден Пирин"“ е поискало да се срещнат, а той не е отказал, тъй като до момента не е отказвал на нито едно сдружение или лице, което е искало да го види.

„Освен това тук съм приемал българи граждани на РС Македония, политически партии, граждански сдружения, отделни лица и не мисля, че има нещо лошо в това. Напротив, трябва и ще продължа да се срещам с тези хора. От друга страна, моят колега президент Радев многократно е приемал живеещи тук граждани на Северна Македония с българско самосъзнание, приемал ги е в София и абсолютно не виждам какъв е проблемът в подобни срещи. Надявам се той да продължи с тези дейности и в бъдеще, защото това може само да създаде атмосфера, в която ще се познаваме, ще се познаваме по-добре и само в такава атмосфера можем да преодолеем този проблем, който блокира европейска интеграция на страната ни,“ казва президентът Пендаровски. Той добави, че по никакъв принцип на международното право не трябва да се намесва в защитата на правата на българските граждани. Според българския президент Румен Радев посещението на Петков в С. Македония е било прибързано и „всяко прибързано действие на българското правителство, всеки положителен предварителен сигнал може да се тълкува погрешно като някакви отстъпки". Българският премиер отговори, че посещението не е прибързано, а ужасно закъсняло и че България е загубила 30 години и не е искал да го отлага нито за ден, припомня скопският вестник. „Сега ще има много сили, които ще се опитат да възпрепятстват процеса на диалог между РС Македония и България. Ако не бяха тези сили, отдавна щяхме да сме в много добросъседски отношения. Факт е, че на Балканите има много сили, които не искат РС Македония да е част от ЕС и не искат, защото при нестабилни Балкани в тази геополитическа ситуация, имат преднина държави, които според мен ни мислят добро. Но оттук нататък да не се оправдаваме с чужди държави, а да запретнем ръкави и да свършим работата. И ако го правим по „стария“ начин, се спъваме,“ смята Петков.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 38 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: