На събранието си на 31 януари 2022 Съюзът на унгарските роми така и не успя да издигне единна кандидатура за свой представител в парламента. А унгарските малцинства разполагат с подобно право по закон. Това е поредното доказателство за дълбокия конфликт, който отдавна разединява организацията. От едната страна е независимото от правителството Обединение на младите роми („Фирос“),от другата – организацията „Лунго Дром“ („Дълъг път“ на романес), която от години подкрепя дясно-националната партия „Фидес“ на Виктор Орбан. Всяка от двете организации искаше да издигне свой кандидат, който парламентарно да представлява ромите – и накрая не спечели никой.
Подкупи и заплахи
Преди това правителството на премиера Виктор Орбан очевидно направи опит със съмнителни средства да осигури победата на близкия до властта кандидат Флориан Фаркаш. Пълномощникът на правителството по ромските въпроси Атила Стойка е обещал на представителите на „Лунго Дром“ „шансове“ и договори за подкрепата на техния кандидат, написа вестник „Непсава“, позовавайки се на тайно направени записи. Освен това Стойка заплашил: като сътрудник на вътрешното министерство той знаел всичко за всекиго. Кандидат така и не бе избран, но правителството успя да попречи на издигането на потенциален независим представител на ромите в парламента. Това би могло да бъде предимство за „Фидес“ на парламентарните избори на трети април: според допитванията победата е крайно несигурна.
Антициганизъм в правителствения лагер
Случаят изтъква мащаба на нередностите в унгарската политика спрямо ромите: правителството е готово да обърне гръб на правовата държавност в името на властта. И в това отношение може да разчита на подкрепата на част от ромските елити, макар от страна на правителствения лагер постоянно да звучи антициганистки тон. В началото на 2020 година Орбан заяви, че съдебно разпоредените обезщетения за дискриминирани роми са били „взети без работа пари“, които етническата група получила, докато другите усилено работели. Но много от ромските функционери не обръщат внимание на този вид клевети – те поставят финансовите си интереси над потребностите на малцинството.
А Унгария има спешна нужда от ефективна политика, с която да подобри условията за живот на ромите. Почти половината от тях живеят в оскъдица, а омразата и дискриминацията са ежедневие. В Унгария живеят към 900 000 роми - това са девет процента от населението, а ромското малцинство е най-голямото в страната. Въпреки това те почти нямат място в политиката. Разпределението на местата в парламента показва колко голям е проблемът с представителството: от общо 199 депутати само един е ром – Флориан Фаркаш от „Лунго Дром“, който е член на фракцията на „Фид2009-та: унгарските роми никога няма да я забравяте“. За двата си мандата той не е взел думата нито веднъж, замесен е в много корупционни скандали. Освен това се смята, че заедно с други ромски политици е злоупотребил с над пет милиона евро от насърчителните програми на ЕС.
Изборни манипулации
Поради всичко това ромите нямат доверие на Фаркаш. „Той е кръгла нула“, казва Бела Рас от инициативата „1 Унгария“, която се застъпва за правата на ромите. „Неговото име е символ за „корумпиран ром“ и той много навреди на общността. Мястото на Фаркаш във фракцията „Фидес“ обаче до момента не е било сериозно застрашено, тъй като партията не би искала да загуби подкрепата на „Лунго Дром“. „Фидес“ държи да си гарантира гласовете на избирателите. Особено в по-бедните райони на страната в миналото многократно е имало съобщения за манипулации на изборните резултати чрез раздаването на хранителни продукти на бедните гласоподаватели, сред които и много роми. В т.нар. комунални програми за заетост, в които ромите са представени свръхпропорционално, правителството обвързвало раздаването на работа с подадените гласове.
Само гласовете на ромите са важни
Отношението към ромите като към „лесно мобилизируеми избиратели“ е основен проблем на унгарската политика, казва Балас Добош от Института за изследвания на малцинствата към Центъра за социални науки в Будапеща. Партиите се стремят да си гарантират в краткосрочен план гласове от ромската общност, вместо да осъществят дълбоки промени. Обединената опозиция, която се бори за промяна в управлението през април, до момента така и не се е представила като убедителна алтернатива за ромите – не са представени конкретни предложения за подобряване на техните условия на живот, изтъква Бела Рас. „Те още не могат да се обединят с общи позиции, затова нашите предложения потъват в нищото.“ Неговата прогноза за изборите на трети април: „Като ром и като някой, който работи за общността, не виждам в момента партия или коалиция, спрямо която с чиста съвест да мога да кажа – тях трябва да изберем“.
Автор Ференц Гаал