Причината, поради която сме тук днес, е че отправяме много силно послание за гаранции - това каза за „Хоризонт“ говорителят на Държавния департамент Нед Прайс, запитан дали на днешното заседание на министрите на външните работи на НАТО е обсъждано укрепване на силите у нас:
„За нас в НАТО ангажиментът към чл. 5, че атаката към една страна е атака към всички други, е като свещена дума и е толкова важен днес, колкото беше и преди 70 години, когато беше създаден Алиансът. Така че ние предприемаме стъпки, за да гарантираме това. Чухте и президента Байдън, и министъра на отбраната за предприетите от нас мерки, с които даваме увереност на съюзниците си и ще продължим да действаме в тази насока“.
Прайс припомни думите на президента Байдън, че НАТО ще се бори за всяка педя територия на Алианса.
Говорителят на Държавния департамент подчерта, че ако се стигне до ядрена война, тя няма да бъде спечелена от никой и в този принцип трябва да вярва всяка отговорна ядрена сила.
На въпрос на „Хоризонт“ колко сериозно приема заплахата на президента Путин в тази насока, той отговори:
„Определено всяко прибягване до ядрена заплаха или заплаха за кибератака и потенциална обмяна на ядрен удар е проява на възможно най-голямата безотговорност. Съединените щати и Русия непрекъснато потвърждаваха през последните години, в т.ч. и през юни 2021-ва, когато президентите Байдън и Путин се срещнаха в Женева, че до ядрена война не трябва да се стига, защото никога няма да бъде спечелена. Това е принципът, в който ние вярваме и в същото трябва да вярва всяка отговорна ядрена страна“.
На въпрос какви са възможностите на дипломацията в момента, Прайс каза, че тя има повече шансове да успее не при ескалация, а при деескалация.
„Дипломацията няма да е толкова обещаваща, ако руските ракети, бомби и артилерия продължават да се изсипват върху украинските ни партньори. Това, което ние искаме да се случи, е деескалация, като руските сили се изтеглят.“