Отидете към основна версия

11 247 33

В Турция: цените растат с всеки изминал ден

  • турска лира-
  • цени-
  • турция-
  • инфлация-
  • истанбул-
  • криза-
  • пари-
  • стоки-
  • бедност-
  • храна

В Турция цените не спират да растат. Подобрение скоро не се очаква.

Снимка: БГНЕС/ EPA

През месец март инфлацията в Турция достигна нов връх за последните 20 години - над 61%. Според професора по право Ерсан Сен, днес 59% от хората в Турция имат финансови затруднения. "Други 27 на сто казват, че едва свързват двата края."

На пазарите в страната бързо става ясно какво означава това. "Ходя на пазара два пъти семично - в понеделник и четвъртък. Винаги купувам едни и същи стоки от едни и същи сергии. Вече дори между понеделник и четвъртък цените са се повишили", казва един мъж на един от пазарите в Истанбул. По думите му само за няколко седмици цените са скочили с близо 50% процента.

Промяна скоро няма да има

Турските власти обаче сякаш не приемат ситуацията за толкова сериозна. В речта си след обявяването на новия процент на инфлацията турският министър на финансите Нуредин Небати звучеше така, сякаш няма представа, че в страната му има криза. "Търговията се развива добре", каза той.

Всъщност инфлацията в Турция е висока съвсем не отскоро. Вече от години процентът ѝ е двуцифрен. От това страдат както фирмите, така и хората. Експертът по темата Хаки Йозтюрк от турския университет "Бахчешехир" смята, че ситуацията няма да се подобри. "Възможно е инфлацията да достигне 70%, а след това да спадне малко. В най-добрия случай обаче към края на годината тя ще е около 45-50 на сто", казва Йозтюрк.

Това се превръща във все по-голям проблем за икономиката. Разходите за персонал са ниски, но скокът в цените е оромен. Само в транспортния сектор официалните статистически данни сочат инфлация от около 100% годишно. В Турция, която е бедна на суровини и зависима от вноса, покачването на цените на енергията на международно ниво действа като катализатор на инфлацията. Според Йозтюрк правителството носи отговорността. Въпреки всички икономически принципи в такава ситуация, властите продължават да снижават лихвените проценти. "Ако не се намаляваха лихвените проценти, нито обменният курс щеше да е толкова лош, нито инфлацията - толкова висока", казва експертът.

Ниски лихвени проценти за повече инвестиции - това е основата на т.нар. "Турски икономически модел". Министърът на финансите твърди, че просто е необходимо време, за да заработи. Той потвърждава, че лихвените проценти са ниски в сравнение с инфлацията, но твърди, че обменният курс на лирата спрямо други валути се стабилизира, макар и на много ниско ниво. Прогнозите му са, че това ще продължи. "След това селското стопанство ще произвежда повече. Ще има бум - включително и заради благоприятните климатични условия в страната. Освен това търговията е жива, надяваме се и войната скоро да приключи. А приходите от туризъм ще надхвърлят очакванията ни", твърди Небати.

"А щяхте да превръщате Турция в една от най-успешните икономики"

Въпреки това именно туристическият бранш е най-притеснен от войната в Украйна. Защото от Русия и Украйна идваха милиони туристи. Засега е малко вероятно тази година украинците да почиват в Турция. Но не това е причината за лошото положение, в което се намира страната. Според Фаик Йозтрак, говорител на най-голямата опозиционна "Републиканска народна партия", вина носи само правителството. "Казахте, че ще превърнете Турция в една от десетте най-големи икономики. Но успявате да я вкарате само в класацията на десетте държави с най-висока инфлация в света. Кой е отговорен за всичко това? Кой е начело на тази страна? Разбира се - Реджеп Тайип Ердоган."

Автор Уве Люб

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 17 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: