21 Юли, 2022 19:00 3 289 16

Ръст на инфлацията, но и все повече инвестиции: как го постига Ердоган?

  • турска лира-
  • турция-
  • реджеп ердоган-
  • ердоган-
  • инвестиции-
  • доходи-
  • инфлация-
  • икономика

Инфлацията ще продължи да е висока

Ръст на инфлацията, но и все повече инвестиции: как го постига Ердоган? - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Инфлацията в Турция доближава 100%, стойността на лирата пада, но страната продължава да бъде привлекателна дестинация за инвеститори. Географското разположение на Турция между Европа, Азия и Близкия изток, инфраструктурата и голямото предлагане на работна ръка са сред предимствата, които привличат чуждестранните инвеститори въпреки икономическите проблеми, коментира директорът на инвестиционната служба към турския президент Бурак Далиоглу пред "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг” (ФАЦ).

Далиоглу изтъква и географската близост до европейските държави, където Турция реализира половината си износ, като преимущество на страната.

Бизнеси от Русия и Украйна се местят в Турция

По данни на Конференцията на ООН за търговия и развитие в последното десетилетие инвеститорите са далеч по-предпазливи спрямо Турция. Преките нетни инвестиции в сраната са намалели с една трета в периода 2015-2020 г. Сега обаче инвестициите отново се покачват, твърди Далиоглу. Миналата година в страната са инвестирани 14 милиарда долара, 5 от тях - в недвижими имущество.

Геополитическата ситуация в момента е от полза на турските пазари. От началото на войната в Украйна редица компании както от Украйна, така и от Русия, местят дейността си в Турция. Но не само те. Делиоглу посочва още няколко примера за компании, които са инвестирали в страната - сред тях са модната къща "Boss” и американската хранителна компания "Kraft Heinz".

Политическата и икономическа несигурност отблъсква някои инвеститори

Не всички компании обаче са склонни да пренебрегнат икономическите и политически проблеми в Турция. Някои производители напускат страната. Най-голямата испанска банка BBVA, която е силно ангажирана в Турция, отбелязва, че хиперинфлацията води до проблеми за финансовата институция. От BBVA определят последиците върху печалбите ѝ като "по-болезнени от очакваното”. Същото се отнася и за австрийските пощи, които правят големи печалби в турски лири, но те се стопяват след превалутирането.

Проучване на Германо-турската търговска камара показва, че все повече компании са скептични по отношение на инвестициите в Турция. Причините включват слабата валута, високата инфлация и нарастващите цени на енергията и суровините. В лични разговори инвеститори коментират, че предпочитат да изчакат и резултата от предстоящите избори в Турция през следващата година, допълва ФАЦ.

Икономическата политика на Ердоган е спорна

Въпреки че икономическото развитие на Турция под управлението на Ердоган е относително добро, несигурността в политическото му поведение затрудняват инвестициите. Властите в Анкара твърдят, че инфлацията и отслабената валута са временни явления, с които правителството ще се справи, но е необходимо време. Според рейтинговата агенция "Fitch" обаче турската икономическа политика е все по-непредсказуема.

Повишаването на основните лихвени проценти не е политически осъществимо, коментират от агенцията. Поради това правителството се опитва "чрез регулиране и контрол на капиталовите потоци да увеличи валутните буфери на централната банка, да контролира отпускането на кредити и да увеличи използването на деноминирани в лири финансови инструменти”. Далиоглу е убеден, че Ердоган ще успее да разреши проблемът с поскъпването, точно както преди 20 години, когато беше избран на поста заради хиперинфлацията, е овладял обезценяването на лирата. "Този екип е доказал, че може да прилага успешни политики”, твърди директорът на инвестиционната служба.

Инфлацията ще продължи да е висока

Самият Ердоган казва, че инфлацията ще бъде намалена до първото тримесечие на 2023 година. Според проучване на информационната агенция "Ройтерс” дотогава тя би могла да спадне в най-добрия случай до 50,8%. Предвижданията са за понижаване на инфлацията до 34,4% в края на предстоящата година и до 20 на сто чак в края на 2024 г. Икономическата програма на Ердоган набляга на износа и кредитирането, за да стимулира растежа, въпреки че икономистите и опозиция остро критикуват тази политика. Проучванията на общественото мнение показват, че икономическото напрежение намалява подкрепата за президента, отбелязва "Ройтерс". Президентските избори в Турция ще се проведат през юни 2023 година.


Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Те много неща на дойчезелето не са му яс

    23 5 Отговор
    Но това не пречи Турция да става все по силна

    Коментиран от #16

  • 3 За да може прошляци

    12 3 Отговор

    До коментар #1 от "САТЪРА НА ХАНА":

    Като теб да могат да я посетят 🤣🤣🤣
  • 4 безпартиен

    16 1 Отговор
    Защо там,а не у нас?Защото у нас имаме 2.3 млн.пенсионери,около 700 хил.чакащи заплати от бюджета и от държавни или общински фирми,около 650 хил.малолетни и непълнолетни,около 1 млн.ц..гани без образование,без професионална подготовка и без трудови навици!Колко останаха да работят и да произвеждат за да плащат данъци и осигуровки за издръжката на посочените по-горе?решение има и то е включване на този 1 млн.ц.гански етнос в поне елементарни трудови дейности попочистване на населени места,озеленяване и облагородяване!Помощи само след поне 21 дни труд!В Унгария може,значи и у нас също ще може!От друга страна стриктно спазване на закона за задължителното образование сред ц.ганското население,придобиване на професия и включване в трудова дейност!Съкращаване на "работещите" пенсионери от бюджетната сфера и насочването им към частния сектор,където ще си заработват реално заплати и осигуровки!В противен случай ще бъде и по-зле!Дайте и други мнения дори и да не са реални!

    Коментиран от #5

  • 5 И как като образоваш ц.ганите

    5 1 Отговор

    До коментар #4 от "безпартиен":

    После ще ги хванеш като необразовани да работят за почистването?

    Коментиран от #7

  • 6 много лесно!!

    9 0 Отговор
    Се постигат инвестиции от чужбина! Има само едно условие ,да не ги крадеш!!! В БГ също не се крадне,този дето няма достъп до такива средства!! Всички други крадат като за световно...нЕма и съд...нЕма затво....абе мани
  • 7 хихи

    5 0 Отговор

    До коментар #5 от "И как като образоваш ц.ганите":

    Е как ще са необразовани,бе!? Нали уж ще ги образоваме!? Или ще усвоим средствата по "образоването"?? Сефте...крадлю
  • 8 Ердоан на гюлен пионката

    2 18 Отговор
    Тюркие е срам и позор за Кемал ,турската икономика се дотира от Саудитска Арабия ,по заповед на Вашингтон ,иначе слугата на ЦРУ ще бъде пометен заради мизерията

    Коментиран от #11

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Браво

    16 1 Отговор
    Ердоган е един Велик Лидер, нормално е да има много инвеститори в Турция. Виждаме, че Турция привлича и милиони туристи. Турските авиолинии са единствената авиокомпания в света, която лети до над 120 държави.
  • 11 Абе неизвестно пионко

    1 0 Отговор

    До коментар #8 от "Ердоан на гюлен пионката":

    Да пратиш коментара си на ООН. Да не пишат такива глупости без да те питат.
  • 12 Дойче зеле

    9 0 Отговор
    Бъдете по-щадящи. Не такива статии, на българина му прилошава.
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Българските турци

    14 2 Отговор
    Според турската опозиция, западните медии и туркофобите в България вече 20 години Турция е постоянно в криза или пред фалит...а там дори селските пътища са станали като магистрали,хората забравили какво е насрещно движение,Във всеки областен град има поне един университет или филиал на ВУЗ, да не говорим за болниците и качеството на здравеопазването ,за качеството на вътрешния авто ,жп и авио транспорт, за промишлените производственни области в предградията на всеки турски град,за интензивно обработваните земи, за модерните оранжерии и най вече за турците които бачкат, бачкат яката защото вече са на ясно ...има ли труд има живот!...Вярно засега нямат заплати като турците в Германия но знаят че е "засега"!...
    А вие тук си свирете и си танцувайте по вашата свирка...на тамошните в Турция не им пука от кризи мризи !...
  • 15 Йо Несбьо

    8 1 Отговор
    Говорят глупости и преекспонират нещата тотално! Оревават медиите за тежката съдба на хората във Великобритания, в Турция, а в действителност засегнати са около 5-10% от населението. 10% обаче не е мнозинството от хората, нали?

    Лирата вярно, отиде надолу, поевтиня, обезцени се, но сега минимално се получават над 4000 турски лири. Да, де, но точно Ердоан проведе предишната парична реформа, при която 1 турска лира стана 1 български лев. Ердоан е и човекът, който би могъл да смени курса на лирата нагоре, примерно 1 турска лира за долар, т.е. 4000 долара минимална заплата. Просто не му е изгодно!

    Сегашното положение всъщност е много добре за Турция, защото има много туристи и посещения от България, Румъния и Гърция... Изтребват се да купуват турска продукция, оставят парите си там.

    Кой е за съжаление?!
  • 16 Кокорчо🙄

    1 0 Отговор

    До коментар #2 от "Те много неща на дойчезелето не са му яс":

    Дойчето зелево е отроче на ротшилд, да прави тюрльо гьовеч да ама не, с това не вдигане на лихвите банките не могат да цедят и пробват хората но много малко хора го разбират па и евреина дал парите не може да пичели, ердогснова Турция ще става все по голям фактор