Виетнам и Ватикана решиха да повишат нивото на двустранните отношения. Споразумението беше постигнато на деветата среща на Съвместната работна група за сътрудничество между Виетнам и Светия престол, проведена в Ханой, съобщи в. Nyan Zan.
По време на консултациите, ръководени от заместник-министъра на външните работи на Виетнам Ха Ким Нгок и заместник-секретаря на Светия престол за връзки с държавите (заместник-министър на външните работи) монсеньор Мирослав Станислав Вачовски, страните се споразумяха по въпроси, свързани с повишаване на отношенията от сегашното ниво на непостоянен специален пратеник на ниво постоянен пратеник на Светия престол във Виетнам. По-конкретно, беше проведена размяна на мнения относно проекта за регламент относно дейността на постоянния пратеник и Службата на постоянния специален пратеник на Ватикана във Виетнам в съответствие с пътната карта за издигане на отношенията между Виетнам и Светия престол до нов ниво. Апостолическият нунций в Сингапур, архиепископ Марек Залевски, в момента заема позицията на апостолически делегат във Виетнам.
Страните се споразумяха също да продължат да поддържат редовен обмен и контакти на всички нива, за да развият отношенията между Виетнам и Ватикана, основани на сътрудничество, диалог и взаимно уважение.
В своята реч Ха Ким Нгок подчерта, че последователната политика на виетнамската държава е да зачита и гарантира правото на хората на свобода на религията, да създава условия за функционирането и развитието на католическата общност в страната.
На свой ред Вачовски, заяви че Папата и Светия престол винаги са се стремели отношенията между Виетнам и Ватикана да се развиват непрекъснато, създавайки благоприятни условия за виетнамската католическа общност да даде положителен принос за развитието на страната.
Католицизмът идва във Виетнам през XVI век и оттогава се превръща в неразделна част от живота на виетнамското общество. Днес Виетнам е вторият по големина католически щат в Югоизточна Азия след Филипините: католицизмът се практикува от около 7% от почти 100-милионното население на страната. В цялата страна има над 3000 католически свещеници.