Отидете към основна версия

1 438 15

Гражданите на ЕС могат да съдят правителствата си за замърсяване на въздуха

  • европейски съд-
  • замърсяване-
  • въздух-
  • качество-
  • здраве-
  • вреден

„Нарушение на пределните стойности за опазване на качеството на въздуха съгласно правото на ЕС може да доведе до право на обезщетение от държавата“

Снимка: Shutterstock

Гражданите на Европейския съюз могат да съдят правителствата си за финансова компенсация, ако незаконните нива на замърсяване на въздуха увредят здравето им, каза днес съветник във висшия европейски съд, предаде Ройтерс.

Становището на съветника следва поредица от решения на базирания в Люксембург Съд на ЕС през последните години, като около 10 държави от ЕС, включително Франция, Полша, Италия и Румъния, бяха признати за виновни за незаконно замърсяване на въздуха.

„Нарушение на пределните стойности за опазване на качеството на въздуха съгласно правото на ЕС може да доведе до право на обезщетение от държавата“, се казва в изявление на съда.

Генералният адвокат Джулиан Кокот отбеляза, че често по-бедните общности живеят и работят в силно замърсени райони и особено се нуждаят от съдебна защита.

Лицата, които искат обезщетение, ще трябва да докажат, че щетите върху тяхното здраве са пряко причинени от замърсяването на въздуха, каза тя. Правителството може също да избегне отговорност, ако може да докаже, че границите на замърсяване все пак не са били нарушени.

„Това правно потвърждение, че има начини за привличане на отговорност от властимащите, е голям пробив в борбата за чист и здравословен въздух“, каза Ирмина Котюк, адвокат в кантората за екологично право ClientEarth.

Мненията на съда на ЕС не са обвързващи, но съдът обикновено се съгласява с тях в решението, което следва през следващите месеци.

Становището се отнася до дело, заведено от жител на Париж, който иска 21 милиона евро компенсация от френското правителство на основание, че замърсяването на въздуха е увредило здравето му и правителството не е успяло да гарантира спазването на ограниченията на ЕС.

Съд във Версай, който изслушва спора в Париж, поиска от съда на ЕС да изясни дали лицата могат да претендират за такова обезщетение.

Париж наруши законовите ограничения на ЕС за замърсяване с азотен диоксид между 2010 и 2020 г.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 6 гласа.

Свързани новини