Антиутопията на Джордж Оруел "1984" е написана за опасностите на западния либерализъм - не за тоталитаризма. Това обяви висш дипломат на Москва, съобщава "Гардиън".
"Много години се смяташе, че Оруел е описал ужасите на тоталитаризма. Но това е един от най-големите фейкове на света. Оруел пише за края на либерализма. Той описва как либерализмът ще отведе човечеството в задъдена улица". Това е казала говорителката на руското външно министерство Мария Захарова на лекция в Екатеринбург в събота.
Публикуван през 1949 г., романът на Оруел се смята за предупреждение срещу тоталитарните режими и масовото наблюдение. Счита се, че писателят е ползвал за първообрази на тоталитарното управление в книгата Нацистка Германия и Сталинистка Русия, припомня британският ежедневник.
Захарова прави коментара след въпрос от публиката как човек да отговаря на приятели и роднини в чужбина, когато кажат, че Русия живее в съвременна версия на "1984". "Оруел не пише за СССР, тази книга не е за нас - отговаря Захарова. - Тя е за вас, на Запад, които живеете в един измислен свят, където човек може да бъде отменен".
Нахлуването на Русия в Украйна предизвика много аналогии с романа на Оруел и знаменитите лозунги, на които се подчинява неговото общество: "Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила." Знаем, че Москва впрегна всичката мощ на държавната пропагандна машина, за да представи нахлуването на Путин като операция за "освобождаване" на Украйна, а в страната бяха въведени строги закони, които забраняват случващото се да се описва като "война". Въпреки това - или може би точно затова, продажбите на "1984" в Русия рязко се увеличиха напоследък, като някои книжарници докладват за 75% повишение на интереса към романа.
Известният преводач Виктор Голишев, чийто е преводът на руски на "1984", оспорва твърденията на Захарова. "Романът е за тоталитарната държава. Когато Оруел го пише, тоталитарните държави вече са в упадък, но между Първата и Втората световни войни половин Европа се управлява от тоталитарни режими. По това време няма упадък на либерализма, съвсем не", казва преводачът пред "Гардиън".
Тезата на Захарова не е нова за Русия и за бившия комунистически блок, въпреки че книгата 40 години бе забранена в СССР, а съответно и в България и това е достатъчно доказателство за кого се отнася. През 2017 г. отново Захарова, сравнявайки водещи западни медии с "Биг Брадър", обърка заглавието на книгата, наричайки я "1982". Само преди седмица пък в Беларус властите забраниха "1984" и разпоредиха книгата да бъде иззета от книжарниците.