Външният министър на Австралия Пени Уонг се срещна днес с лидера на Соломоновите острови Манасех Согаваре. Това бе първото посещение на представител на новото австралийско правителство в Хониара на фона на безпокойството, което будят съюзническите отношения тихоокеанския съсед на Австралия с Китай, предаде Ройтерс.
Веднага след разговорите Уонг не каза нищо за тях, но по-рано бе заявила, че иска да обсъди възстановяването след пандемията, икономическото развитие, климатичните промени и "общите интереси в областта на сигурността".
Пактът за сигурност, сключен от Соломоновите острови с Китай, ще бъде обсъждан на срещата на лидерите на Тихоокеанския островен форум в Сува, столицата на Фиджи, която ще се състои следващия месец, казаха няколко отровните държави.
Австралия, Нова Зеландия, Япония и Съединените американски щати се опасяват, че Пекин може да установи военно присъствие в Тихия океан, въпреки че Соломоновите острови отрекоха договорът им с Пекин да позволява създаването на китайска военна военна база, а ще се съсредоточи върху сътрудничеството между полицейските сили.
Австралийското правителство заяви, че ще увеличи възможностите за работа в страната за граждани от тихоокеанските острови - жизненоважен източник на парични средства за тихоокеанските общности - и обеща 10-годишна програма за развитие на инфраструктурата на Соломоновите острови на стойност 1.5 милиарда соломонови долара (181 милиона щатски долара), за да създаде възможност за местно икономическо развитие. Досега помощта от Австралия беше насочена към не толкова забележими сектори като образованието и здравеопазването.
Уонг днес ще се срещне с членове на Международните сили за подкрепа на Соломоновите острови, в които влизат полицаи от Фиджи, Австралия и Нова Зеландия. Те бяха сформирани, след като Согаваре поиска помощ от Австралия за потушаването на бунт през ноември.
На посещение в Соломоновите острови е и министърът на туризма на Саудитска Арабия и председател на Саудитския фонд за развитие (управляващ 8,26 милиарда долара).
Китай наскоро подписа редица споразумения за търговия, добив на полезни изкопаеми, риболов и полицейска охрана със Соломоновите острови, а китайският външен министър Ван И заяви, че Хониара ще се превърне в пример на отношенията на Пекин към тихоокеанските островни държави.