Отидете към основна версия

4 281 58

Догодина в Германия: домакинствата ще плащат до 3800 евро повече за газ?

  • германия-
  • газ-
  • газпром-
  • русия-
  • северен поток

Прогнозите са, че ако доставките на руски газ бъдат преустановени, до края на годината икономическото производство на Германия може да спадне с 12,7%

Снимка: Shutterstock

Русия доставя все по-малко газ на Германия. Страната се подготвя за мрачни сценарии: с до 3800 евро по-висок разход за газ на домакинство, режим на топлата вода, по-студени жилища. Какво очаква хората в Германия?

През последните дни някои наематели в Германия получават неприятни известия. Заради драматичното покачване на цените на енергията наемодателите са принудени да повишат месечните наеми, за да могат да покриват сметките за отопление и топла вода. Някои наемодатели вече обявяват увеличение от 100% за сметките за газ. А Асоциaцията на жилищната индустрия изчислява, че за следващата година всяко домакинство ще трябва да отдели до 3800 евро повече за енергия, отколкото през настоящата година.

Финансови проблеми и екзистенциални страхове

По-благосъстоятелните ще трябва просто да се откажат от една от много си почивки през годината, но за много други семейства с по-ниски доходи покачването на цените води до екзистенциални страхове и сериозни финансови проблеми.

Не само експлодиращите цени на енергията затрудняват германците. Инфлацията в страната се отразява на почти всички браншове и продукти. Германското правителство вече се опитва да облекчава гражданите, но канцлерът Олаф Шолц беше ясен: той подчерта, че никоя държава не може да понесе лавината от поскъпване. "Няма как да субсидираме хората за всички покачващи се цени", подчерта той.

Студен душ и топли дрехи

Най-голямата фирма за отдаване под наем на жилища в Германия "Vonovia" иска да въведе режим на отоплението - през нощта то ще поддържа 17 градуса в домакинствата, които се отопляват на газ. Целта е това да намали употребата с до 8%. През деня отоплението ще работи както обикновено. При топлата вода промени няма да има.

В Диполдисвалде, провинция Саксония, обаче се очертават по-сериозни ограничения. Там една от жилищните компании наскоро информира своите наематели, че в бъдеще ще има режим на топлата вода: такава ще има само рано сутрин, на обяд и вечер. А отоплението ще остане изключено до септември. Причината: "Трябва да пестим за зимата", посочват от компанията.

Горчив поглед към "Северен поток”

Факт е, че зависимостта на Берлин от руския газ е била подценявана твърде дълго време. По-голямата част от него преминава през газопровода "Северен поток 1", който доставя газа през Балтийско море директно в Германия. През 2021 делът на доставките на руски газ е бил 55%, а в момента той е 35%, според Министерството на икономиката.

Русия намали драстично доставките и обоснова решението с липсваща газова турбина, която се ремонтира в Канада. Тя е блокирана там заради наложените на Русия санкции. Германското правителство е предложило на канадците първо да доставят турбината в Германия, а оттам да бъде изпратена в Русия. Тези дни от Канада дойде и официалното съобщение, че турбината ще бъде изпратена в Германия.

На 11 юли "Северен поток" ще бъде напълно спрян за профилактика. Дали обаче руснаците ще включат отново тръбопровода след предвидените 10 до 14 дни? "Ако турбината се появи след ремонта, това ще позволи да се увеличат обемите", казват от Кремъл и уверяват, че Русия не използва газа като лост за политически искания.

Подготовка за най-лошото

Точно от това обаче се опасява германското правителство, което обвинява Русия в "икономическа атака" заради ограниченията. В Берлин се надяват на най-доброто, но в същото време се подготвят за най-лошото. Приемат се закони на парче, за да се смекчат последиците от недостига на енергия и въздействието на повишаващите се цени на енергията.

Законът за енергийната сигурност предвижда в бъдеще да се произвежда повече електроенергия във въглищните централи, за да може газът да се използва за отопление. Досега в интерес на опазването на климата се полагаха усилия да се горят все по-малко въглища.

От друга страна, се улеснява предоставянето на федерална помощ за енергийните компании, които срещат все повече затруднения. От средата на юни енергийният доставчик "Uniper", който е по-зависим от доставките на руски газ от всеки друг, е получил само 40% от гарантираните по договор количества газ от руския "Газпром" и трябва да си набавя заместващи количества на значително по-високи цени. Това поставя дружеството в несигурно финансово положение, поради което "Uniper" се обърна към държавата с молба за финансова помощ. Става дума за девет милиарда евро. Има и много други доставчиците на енергия, които изпитват финансови затруднения. Броят им се увеличава почти ежедневно.

Прогнози: икономически спад от над 12%

В проучване от края на юни Институтът за икономически изследвания "Prognos" разглежда последиците от евентуалното пълно спиране на доставките на руски газ. В този случай Германия ще трябва да се задоволи с доставките от други страни и със складираните до момента количества.

Според проучването, през първите четири седмици след спирането на доставките газът вероятно няма да е достатъчен за всички. Тъй като според закона трябва бъдат снабдявани на първо време частните домакинства, социалните услуги и доставчиците на централно отопление, спирането ще засегне главно промишлеността. Особено силно ще пострадат сектори като стоманодобива, чугунодобива, химическата промишленост и стъкларството, където се очакват загуби в размер на около 50% от производството.

Прогнозите са, че ако доставките на руски газ бъдат преустановени, до края на годината икономическото производство на Германия може да спадне с 12,7%.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 29 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: