Ако сепаратисткото движение за независимост на Тайван не бъде изкоренено, няма да има мир в Тайванския проток. Това заяви говорителят на Министерството на отбраната на Китай старши полковник Тан Кефей.
Сепаратистките сили продължават да се опитват да постигнат независимост със сила ежедневно и военните контрамерки на Пекин не са приключили, посочи той на брифинг, цитира news.bg.
Сепаратистките дейности в Тайван винаги са били най-голямата пречка за обединението на Китай, подчерта Тан и добави, че ученията на Народната освободителна армия в морето и във въздушното пространство близо до остров Тайван в Китай са "легитимен и необходим отговор на непрекъснатите провокации".
Никой няма право на безотговорни коментари, подчерта той.
Тайван живее под постоянна заплаха от инвазия от страна на Китай, който претендира, че демократично управляваният остров е част от неговата територия и трябва да бъде превзет - със сила, ако е необходимо.
През 2005 г. Пекин прие закон, даващ на страната правно основание за военни действия срещу острова, ако той се отцепи или възнамерява да го направи.
Тайван обаче отхвърля претенциите на Китай и подчертава, че само жителите на острова могат да решават бъдещето си.
Напрежението между Пекин и Тайпе нарасна, след като през август председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси посети острова.
За да покаже гнева си, Китай организира военни учения около Тайван, които включваха изстрелване на ракети и стъпки за поставянето на острова под блокада. Оттогава Китай продължава военните си действия, макар и в по-малък мащаб.
Това насочи вниманието на Тайван и приятелските му страни, като Съединените щати и Япония, върху това как би могъл да се развие всеки конфликт с Китай и как Тайван и неговите съюзници могат да отговорят.
Тайпе вече предупреди, че китайска блокада на Тайван или завземането на негов офшорен остров ще се считат за акт на война.