Отидете към основна версия

2 979 70

ЕС налага пределна цена на руския петрол

  • русия-
  • петрол-
  • нефт-
  • опек-
  • роснефт

Евросъюзът се стреми да създаде такава ситуация, в която Русия може да продава само на ниски цени петрола, който изнася с танкери

Снимка: Shutterstock

За да спрат държавите от ЕС косвено да финансират войната, както и потребителите да бъдат облекчени – цената на руския петрол ще има горна граница. Какво означава това и как ще се наложи?

ЕС се стреми да създаде такава ситуация, в която Русия може да продава само на ниски цени петрола, който изнася с танкери. Така ще бъдат намалени печалбите на Русия, с които московският властелин финансира войната си. Обект на санкции ще бъдат всички танкери с руски петрол, включително и предназначените за Индия и Китай. Групата на седемте най-важни промишлени държави Г7 се обедини около това решение още през лятото. Сега и ЕС въведе горна граница на цената на руския петрол.

Как ще бъде наложена тази пределна цена?

ЕС и Г7 забраняват на банките, застрахователните компании и пристанищата от 5 декември нататък да финансират продажбите или покупките на руски петрол, да застраховат танкерите с петрол, да потушават пожари, ако такива избухнат на борда на танкер с руски петрол – всичко това важи за онези танкери, които транспрортират петрол на цени, по-високи от определените от ЕС. По този начин на практика се налага ембарго върху доставките на такъв петрол и тяхното обслужване.

Каква е пределната цена?

Еврокомисията съобщава, че конкретните числа тепърва ще бъдат уточнени. Цената трябва да остава далеч под сегашните цени на световните пазари и да се доближава до цените, на които Русия продаваше петрола си преди военното нападение срещу Украйна. Държавите от ЕС все още водят консултации по въпроса и трябва да вземат решението за нови санкции без гласове против. Експертите твърдят, че пределната цена ще бъде гъвкаво нагласена спрямо актуалните пазарни цени.

Разрешен ли е изобщо износът на руски петрол

Да. За държавите от ЕС и за останалите членки на Г7 - САЩ, Канада и Япония, на 5 декември влиза в сила забрана за внос на рускси петрол, доставен с танкери. Но други клиенти от Азия, Африка и Латинска Америка и занапред могат да купуват руски петрол, макар и само на твърдо фиксираната цена.

Разрешено ли е на кораби от ЕС да транспротират руски петрол?

Големите играчи в танкерното корабоплаване като Гърция, Кипър и Малта наложиха схващането си, че техни кораби и занапред имат право да превозват петрол, например към Азия – стига той да се търгува по фиксираните цени. Към санкциите трябва да се придържат и европейски кораби, които плават под "евтини флагове" като панамския или либерийския. Върху такива държави, например Панама, ЕС и САЩ ще окажат натиск и навярно ще им наложат отделни санкции, ако те не сътрудничат по въпроса за пределната цена.

Ще ги бъде ли петролните доставки за Западните Балкани?

Руският петрол за Сърбия и други балкански държави до момента се разтоварва в хърватски пристанища, защото сърбите нямат собствени. От 5 декември нататък това вече е забранено, защото Хърватия е член на ЕС и трябва да спазва забраната за внос на руски петрол. Сърбия засега не се присъединява към санкциите срещу Русия, макар че иначе иска да влезе в ЕС. Сега ЕС трябва да реши дали Хърватия има право да допуска през своите пристанища транзит на руски петрол за други балкански държави. Но пределните цени остават в сила и в единия, и в другия случай.

А какво е положението с руския петрол, който тече по тръбите?

Върху този петрол не беше наложено ембарго, защото Унгария, Чехия и Словакия в момента могат да получават петрол единствено то тръбопровода "Дружба" от Русия. Този тръбопровод снабдява с петрол още Полша и Германия, но тези две държави се отказаха от доставките, за да орежат печалбите на Путин. Пределната цена не важи за петрола по тръбите.

Какви са реакциите?

Както можеше и да се очаква, Русия остро осъди действията на ЕС. "Това разстройва всички пазарни механизми. Възможен е и вредоносен ефект за цялото световно производство на петрол", каза руският вицепремиер Александър Новак. Но и шефът на западноевропейския концерн „Тотал“ Патрик Пуйен също се обяви срещу пределната цена на петрола: "Сигурен съм, че при това положение Путин ще каже: Няма да раздавам петрол без пари. И тогава на световните пазари цената ще скочи от сегашните 95 на 150 долара." Подобен властови инструмент не бива да се дава в ръцете на Путин, каза още Пуйен. А Русия вече оповести, че няма да снабдява с петрол държави, които смятат да прилагат решението за пределна цена.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 36 гласа.

Свързани новини