Франция заяви днес, че е позволила на кораб на неправителствена организация, превозващ над 200 мигранти, спасени в Средиземно море, да акостира в пристанището на Тулон, предадоха Ройтерс и ТАСС.
Решението беше взето след напрегната комуникация между Франция и Италия. Имиграцията е гореща тема в двете страни.
Френският вътрешен министър Жералд Дарманен заяви на пресконференция, че отказът на италианското правителство да позволи акостиране на кораба, намирал се дни наред по-близо до Италия, отколкото до Франция, е бил "неразбираем" и "егоистичен".
Според информация от приложението "Марийн трафик" корабът "Оушън вайкинг" на организацията "Ес О Ес медитеране" е плавал днес покрай френския остров Корсика, но преди това е бил близо до италианския бряг.
Дарманен каза, че корабът ще пристигне утре в Тулон. По думите му "ще бъдат взети всички мерки за оказване на медицинска помощ на пътниците".
В края на октомври "Оушън вайкинг" спаси 234 нелегални мигранти в Средиземно море, но не получи разрешение да акостира в Италия, след което потърси подкрепа от Франция и Гърция.
Франция и Германия ще приемат по около една трета от хората, а останалите ще бъдат разпределени между други държави от Европейския съюз.
Дарманен определи поведението на италианското правителство по случая като "недопустимо" и каза, че това "ще има изключително сериозни последици за двустранните отношения".
Като начало Франция няма да приеме над 3000 пристигнали в Италия мигранти, които по-рано се беше съгласила да приеме. Париж също така ще засили контрола по италианската граница.
"Франция много дълбоко съжалява, че Италия реши да не се държи като отговорна европейска държава", заяви Дарманен.
Въпросът за справянето с имиграцията в ЕС от години е източник на напрежение. Италия и Испания, където пристигат повечето мигранти, прекосяващи Средиземно море, настояват, че други страни, включително Франция, трябва да оказват по-голяма помощ.