Отидете към основна версия

2 705 2

Евакуираха стотици туристи от Мачу Пикчу

  • перу-
  • мачу пикчу-
  • евакуация-
  • жертви

В столицата на Перу напрежението продължава, жертвите растат

Снимка: БНР

Около 400 туристи, блокирани в подножието на Мачу Пикчу заради размириците в Перу, които взеха от декември насам вече 46 жертви и продължават в столицата, бяха евакуирани вчера от властите, които затвориха прочутия археологически обект от епохата на инките, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Вчера следобед 418 туристи от страната и чужбина бяха прехвърлени от село Мачу Пикчу до Куско – столицата на инките и туристическа столица на Перу, обяви министерството на туризма в „Туитър“.

Ведомството публикува снимка на влак, който свързва двете селища, и друга – на туристите, превозвани с него. До Мачу Пикчу може да се стигне само пеша или с този влак. Пискаучо е най-близкото село до Мачу Пикчу, свързано железопътната мрежа.

Туристите бяха блокирани до обекта от няколко дни, тъй като протестиращите повредиха железния път. Чужденци от цял свят се бяха регистрирали в петък в списъци за евакуация.

Вчера сутринта властите обявиха затварянето на мрежата от пътеки на инките и цитаделата Мачу Пикчу поради социалната ситуация и в интерес на сигурността на посетителите, се казва в съобщение на министерството на културата. През декември около 300 туристи вече бяха блокирани до Мачу Пикчу, преди да бъдат евакуирани със специален влак, в който имаше и железничари, които да ремонтират релсите под надзора на правоприлагащите органи.

Внушителната цитадела на инките е главна туристическа атракция, която привлича повече от милион посетители годишно, но броят им в последно време беше намалял заради ковид ограниченията.

Туризмът, който е жизненоважен за икономиката на Перу, осигурява между 3 и 4 процента от БВП и гарантира заетост на перуанци от всички социални слоеве, отбелязва АФП.

Вчера сутринта от раните си, получени предния ден, почина още един демонстрант. Той е пострадал при сблъсъци с полицията в южния район Пуно, близо до границата с Боливия.

Около 46 души са били убити досега в няколкоседмичните сблъсъци, а други девет са станали жертва на пътни инциденти, свързани с барикадите, издигнати по време на протестите.

Алфонсо Баренечеа от отдела на прокуратурата за превенция на престъпността каза за местно радио, че в Националния университет „Сан Маркос“ в Лима са арестувани 205 души за незаконно влизане на територията на кампуса и предполагаема кражба на електронни устройства. Късно в петък група маскирани протестиращи нахлуха в кампуса и отстраниха охраната, след като отнеха от служителите бронирани жилетки и лични предпазни средства, обяви висшето училище.

Във видеоклипове, разпространени онлайн, се вижда как бронирана кола разбива врата в столичния университетски комплекс, за да отвори път на силите за сигурност.

Протестите, започнаха да разтърсват Перу, след като през декември бившият президент Педро Кастильо беше отстранен. Той се опита да разпусне законодателния орган, за да избегне процедура по импийчмънт.

Безредиците, които до тази седмица бяха съсредоточени в южната част на Перу, накараха правителството да разшири извънредното положение до още 6 региона, ограничавайки някои граждански права.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 5 гласа.

Свързани новини