Отидете към основна версия

2 808 71

Големият въпрос е кога Украйна ще получи танковете

  • танкове-
  • леопард 2-
  • танк-
  • украйна-
  • русия-
  • сащ-
  • германия-
  • война-
  • нато-
  • обучение-
  • украинска армия

Има съмнения дали доставките и обучението на кадри ще бъдат осъществени навреме

Снимка: БГНЕС/ EPA

Обещаните на Киев тежки танкове германско производство "Леопард" и американски "Ейбрамс" може съществено да подпомогнат украинските войски при евентуално настъпление или отбрана от руска офанзива напролет, посочва чуждестранният печат. Цитирани са обаче и западни представители, изразили съмнения дали доставките и обучението на кадри ще бъдат осъществени навреме, пише БТА.

Решенията на Вашингтон и Берлин за изпращане на танковете проправят път към мащабна промяна в силовия баланс на бойното поле в Украйна, пише в. "Вашингтон пост". Според германското военно министерство Берлин планира "леопардите" да се включат в сраженията към края на март. Това обаче оставя малко време за логистика и тренировки, които ще започнат в Германия "по принцип веднага", помества вестникът в друг материал коментар на говорителя на ведомството Арне Колац. Полша предвижда да достави 14 "леопарда" също до края на март, потвърдил за изданието служител от полските сили за сигурност.

Но "ейбрамсите" едва ли ще пристигнат в Украйна напролет, доколкото според официални лица вероятно ще бъдат поръчани на производителя, а няма да бъдат взети от наличните запаси на САЩ. Френски представител, пожелал анонимност, специално заяви вчера, че "леопардите" няма да са готови за използване от Киев в засилените боеве напролет, добавя "Вашингтон пост". Първата партида "Леопард 2" се очаква в Украйна след три месеца според британския в. "Гардиън". Всекидневникът помества и изявления на украински държавници, че преговаряли с представители на Запада за доставки на далекобойни ракети и изтребители – "молба, неведнъж безуспешно отправяна към съюзниците (на Украйна) в НАТО".

Изтребителите ще са "следващото голямо препятствие", прогнозира Юрий Сак, говорителят на министерството на отбраната в Киев. "Ако получим такива, предимствата (за нас) на бойното поле ще са направо огромни", изтъква той. Макар да "не изключва" този вариант, Лондон не проучва засега възможността да достави на Киев ракети с голям обсег, искани по-рано от украинския президент Володимир Зеленски. Кралството не планира и доставки на изтребители "Тайфун", за да се избегне ескалация на конфликта, заявяват източници на британския в. "Дейли телеграф", цитирани от ТАСС.

Междувременно обаче в светлината на дискусиите по темата американската компания "Локхийд Мартин" смята да увеличи производството на изтребители Ф-16, съобщава в интервю за "Файненшъл таймс" Франк Сейнт-Джон, главен изпълнителен директор на фирмата.

Ще последва ли Франция примера на САЩ и Германия – ще достави ли на Киев модерни тежки танкове? Ще склонят ли сухопътните ѝ сили да се разделят с няколко от своите 226 "Льоклер"? Или ще изпратят само леки колесни AMX10-RC, постепенно изтегляни от въоръжение, както каза на 4 януари президентът Еманюел Макрон, пита се френският в. "Монд".

Максималната скорост на "Льоклер" е 80 км/ч; танкът може в движение да поразява цели на 4000 м разстояние, осигурявайки същевременно защита на екипажа, изброява пред вестника полковник Александър дьо Фелигонд, командир на танкова рота, изпратена от Париж в Румъния след началото на войната в Украйна, за да подсили "защитата на източния фланг на Европа".

Френски и украински експерти продължават преговорите за снабдяване на Киев с "Льоклер", оценявайки по-специално съотношението цена/печалба, обяснил неназован официален източник, като изключил възможността за бързи доставки.

Украинското издание "Обозревател" анализира подробно тактико-техническите характеристики на танковете "М1 Ейбрамс", като подчертава например, че те могат да се движат с най-различни горива и да поразяват противникови цели от дистанция над 2500 метра, докато ефективната далекобойност на руските и съветските танкови оръдия "едва достига 2000 м".

Украйна ще получи 31 танка "М1 Ейбрамс" – достатъчно, за да формира или един танков батальон по своите стандарти, или три танкови роти в състава на различни бригади или батальони. Това са газотурбинни машини също като използваните вече от Киев съветски Т-80 и вероятно ще се използват по същия начин – не в танкови сражения, а за постигане на огнево превъзходство при щурмуване на населени места, уточнява "Обозревател".

Според германската телевизия Ен Те Фау, цитирана от руския в. "Независимая газета", в Европа има сега над 2000 танка "Леопард" различни модификации. Предполага се, че с оглед намеренията, изразени от страни съюзнички на Украйна, до месец-два Киев ще може да получи близо 300 такива тежки танка, пише изданието.

След решението на Берлин Киев заяви, че то е "първа стъпка", след която Германия трябва да предостави на Украйна изтребители "Торнадо" или "Тайфун", бойни кораби и подводници, Но Мари-Агнес Щрак-Цимерман, оглавяваща комисията по отбраната в Бундестага и горещо подкрепила изпращането на танкове, погледна скептично на тази молба, добавя всекидневникът.

Защото предоставянето на самолети води до съвсем различни предизвикателства и рискове, отколкото изпращането на танкове, подчертава "Независимая газета". "Ако един танк не се обслужва както трябва, той може да стои на място. Но ако става дума за самолет, той може да падне. И едва ли ще се постигне предимство във въздуха", обяснила Мари-Агнес Щрак-Цимерман.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 24 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: