Координираните арести на политици и медийни фигури са нов етап от борбата на тунизийския президент Каис Сайед с опозицията, пише в аналитичен материал агенция Ройтерс.
Откакто Сайед разпусна парламента преди 18 месеца и започна да управлява с укази, силите за сигурност само от време на време предприемаха действия срещу негови опоненти, които го обвиняват в това, че по незаконен начин е взел цялата власт в свои ръце.
Сайед казва, че действията му са законни и че са необходими за спасението на Тунис от хаоса. Освен това той обеща да защитава правата и свободите, извоювани с революцията от 2011 година.
Вълната от арести, които започнаха в събота, представлява обаче сериозен нов ход срещу критиците на тунизийския президент. Този нов ход е ескалация в кампанията за оказване на натиск върху опонентите на Сайед, която през последните месеци се характеризираше с разследвания и налагане на забрани за пътуване.
Полицията задържа политици от опозицията, влиятелен бизнесмен, ръководител на най-важната независима медия, двама съдии и служител на могъщ синдикат.
Адвокатите на част от задържаните заявиха, че те са обвинени в заговор срещу сигурността на държавата.
Адвокат на Нуреддин Бутар, ръководител на най-важната независима медия в Тунис "Мозаик Еф Ем", каза, че клиентът му е бил разпитван за финансирането на радиото и за редакционната му политика.
"Това, което се случи, е опасно...Посланието на властите към журналистите, които не са в състояние на подчинение, е, че това ще бъде съдбата им", заяви Махди Жласи, ръководител на Синдиката на тунизийските журналисти.
Ключов момент
Арестите бяха извършени в момент, ключов за президента Сайед, отбелязва Ройтерс. Изключителното ниската активност от 11% на парламентарните избори бе изтълкувана от опозицията като доказателство, че новата политическа система, която държавният глава иска да утвърди, не се ползва с подкрепата на народа.
Икономическата криза в Тунис се задълбочава, като агенции за кредитен рейтинг твърдят, че страната е застрашена от дефолт. В международен план африканската държава отдавна не е изглеждала толкова изолирана - западната помощ е ограничена и няма индикации за подкрепа от страните от Залива, отбелязва Ройтерс.
В същото време опозиционни сили, между които досега имаше търкания, обмислят да оставят неразбирателствата си в миналото и да предприемат заедно действия срещу Сайед, заяви пред Ройтерс видният политик от опозицията Неджиб Шебби.
Сближаване на президента с военните
Критиците на Сайед се опасяват, че съсредоточаването на властта в ръцете на президента го улеснява в предприемането на по-твърди действия срещу опонентите си, които нарича предатели. Те са обезпокоени също така от сближаването на президента с въоръжените сили, индикация за което е назначаването миналия месец на високопоставен представител на армията за министър на земеделието.
"Употребата от президента на военните институции в политическия живот е вредна за страната, за неутралитета на армията и за нейната репутация", заяви Неджиб Шебби.
Критиците обръщат внимание също на това, че властите все по-често прибягват към военните съдилища за разглеждането на политически дела, откакто Сайед консолидира властта в ръцете си през 2021 г. Въпреки това анализатори и дипломати казват, че няма признаци военните да искат да играят активна роля в политиката, отбелязва Ройтерс.
Източник: БТА