Отидете към основна версия

16 Февруари, 2023 13:55, обновена 16 Февруари, 2023 13:55 1 642 23

Александър Лукашенко: Ако искате мир в Украйна - нека от утре започнем да говорим за мир

  • посолство на беларус в българия-
  • александър лукашенко-
  • украйна-
  • война-
  • русия-
  • беларус-
  • мир

"Войната не е нужна на никого. Докато днес няма разширяване на тази агресия, нека се договаряме за мир", призова беларуският държавен глава

Снимка: БЕЛТА

Президентът на Беларус Александър Лукашенко на среща с чуждестранни и беларуски журналисти на 16 февруари поясни «кой не иска мир в Украйна и в какъв случай Беларус ще бъде готова да задейства армията».

"Готов съм заедно с руснаците да воювам от територията на Беларус, засега само в един случай: ако от там поне един войник дойде на територията на Беларус да убива моите хора. Ако те извършат агресия срещу Беларус, отговорът ще бъде доста жесток. И войната ще придобие съвсем друг характер", подчерта беларуският лидер.

Александър Лукашенко отбеляза, че това се отнася не само за Украйна, но и за други съседи.

В отговор на въпрос на журналист от британската "ВВС" той припомни, че още преди Русия да започне специалната военна операция, от страна на Украйна се подготвяше удар с ракетни системи за залпов огън по територията на Беларус, а също така напомни и за изявленията на западни политици, че Минските споразумения са били използвани като възможност за подготовка на украинската армия за война.

"Казвате - "нахлуване". А аз мисля, че не е нахлуване. Това не е нахлуване. Украинските власти сами провокираха тази операция с подобни действия. Още тогава трябваше да се договорят с Русия, да няма тази война. Но всичко беше преднамерено, започвайки включително с Минските споразумения, да започне война, констатира беларуският лидер. «Не е имало нахлуване. Смятам, че това е защита на интересите на Русия и на тези хора, които са живели там - руските хора". Беларуският президент е уверен, че Украйна е била само повод за разпалване на войната, към която е подтиквал Западът.

Александър Лукашенко призова за мирни преговори: "Ако искате мир в Украйна - нека от утре започнем да говорим за мир. И оръдията ще спрат да стрелят. Но вие (забележка – Западът) не искате това. Днес вие сте виновниците за ескалацията. Днес умират хора. Нека спрем това. Сега има всичко за да го направим. Не. Вие не искате това. И дори няма да кажа вие - Европа е готова за това, тя знае какво може да стане. Американците не искат това".

Връщайки се към въпроса, възможна ли е "агресия" от страна на Беларус, Александър Лукашенко отново повтори: "Ние сме мирни хора. Ние знаем какво е война. Ние не искаме война. И в никакъв случай няма да въвеждаме свои войски на територията на Украйна. Освен, ако оттам не извършат агресия на територията на Беларус. Ето моят отговор".

Президентът припомни също, че Русия е съюзник на Беларус, страните имат съвместна военна групировка. Но дори и при това Русия никога не е молила Беларус да започне война срещу Украйна.

Александър Лукашенко обяви данните от разузнаването, че Западът иска да въвлече Беларус във войната и буквално мечтае за това, което би позволило, като се вземе предвид дължината на границите на Беларус, допълнително да се разтегне фронтът с 2,5 хиляди километра, което би усложнило ситуацията за войските на Беларус и Русия.

"Войната не е нужна на никого. Докато днес няма разширяване на тази агресия, нека се договаряме за мир", призова беларуският държавен глава.

Александър Лукашенко също коментира затварянето на контролно-пропускателните пунктове на западните беларуски граници, наричайки това действие - «икономическа провокация».

"Виждате как се държи Полша, Литва. Засега от икономическа гледна точка те постоянно провокират. Прехвърлят отговорността върху мен. Затвориха контролно-пропускателните пунктове. Какво е това? Това е икономическа провокация. Значи няма търговия, няма икономика. И така постепенно те организират тези провокации. Просто ни провокират. Сега мислим, как да отговорим на това. Взети са решения. Първо ще отговорим меко. Ако не го разберат, ще го подсилим. Имаме достатъчно лостове за това ... Но ние не искаме да прибягваме до по-строгите мерки. Искаме да бъдем приятели и с поляците, и с литовците, както винаги е било", - подчерта беларуският лидер.

Източник: БЕЛТА

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 19 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: