Отидете към основна версия

1 799 25

Постигна ли целите си визитата на Шолц в Индия

  • германският канцлер -
  • олаф шолц-
  • нарендра моди -
  • делхи-
  • индия-
  • германия-
  • визита

Сред основните теми, които бяха обсъдени по време на визитата, беше войната на Русия срещу Украйна. Индия зае неутрална позиция по отношение на този конфликт и не подкрепи резолюцията на Общото събрание на ООН в четвъртък, призоваваща за изтегляне на руските сили от Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германският канцлер Олаф Шолц пристигна през изминалия уикенд в Индия на двудневно посещение. Той бе посрещнат с военни почести от индийския премиер Нарендра Моди в Делхи.

Сред основните теми, които бяха обсъдени по време на визитата, беше войната на Русия срещу Украйна. Индия зае неутрална позиция по отношение на този конфликт и не подкрепи резолюцията на Общото събрание на ООН в четвъртък, призоваваща за изтегляне на руските сили от Украйна.

По време на съвместната пресконференция с Моди след преговорите между двамата лидери Шолц каза, че за пореден път е от голяма важност да се демонстрира „много ясно“ в ООН на чия страна застават държавите по отношение на войната в Украйна. Шолц определи войната като голяма катастрофа и каза, че Русия е нарушила „фундаменталния принцип“, че границите не могат да бъдат променяни чрез използване на сила. Германският канцлер изрази увереност, че Индия ще действа в съответствие с този принцип по време на индийското председателство на Г-20 тази година, посочва в. „Таймс ъв Индия“.

Шолц иска да разшири икономическите и стратегическите отношения с Индия, да намали зависимостта на Германия от Китай и да накара Индия да преосмисли близките си отношения с Русия, отбелязва ДПА.

"Индия е готова да допринесе за всякакви усилия за мир", заяви Моди след срещата с Шолц. Той подчерта, че Индия призовава за излизане от кризата чрез диалог и дипломация още от самото начало на войната.

Шолц се срещна с Моди ден след годишнината от руското нахлуване в Украйна. "Войната продължава вече цяла година. Това е ужасна война с много разрушения. Тя е една голяма катастрофа", каза канцлерът. "Светът страда от тази агресия... но ние ще направим всичко по силите си светът да остане едно добро място", каза той и добави, че сътрудничеството с Индия е много важно в това отношение.

Моди каза, че двамата лидери са се споразумели за необходимостта от съвместни усилия за справяне с негативното влияние на конфликта върху развиващите се страни, и че индийското председателство на Г-20 ще подчертае важността на подобни усилия, отбелязва „Таймс ъв Индия“.

Германският канцлер заяви още, че с индийския премиер са поели ангажимент за сключване на споразумение за свободна търговия между Индия и Европейския съюз, предаде Ройтерс. "Това е важна тема и аз лично ще се ангажирам" с нея, каза Шолц след среща с Моди в Делхи.

Миналата година ЕС и Индия възобновиха преговорите за сключване на споразумение за свободна търговия с цел те да приключат до края на 2023 г. За ЕС споразумение за свободна търговия с Индия би се вписало в стратегията му за засилване на ангажираността с Индо-тихоокеанския регион, където блокът се насочва към двустранни сделки, за да се възползва от очаквания по-висок икономически растеж. Сделката би могла да действа и като противовес на нарастващото влияние на Китай в региона.

Срещата между Шолц и Моди завърши без съвместно изявление. Официални източници казаха, че подобни съвместни изявления се разпространяват само след междуправителствени консултации между Германия и Индия, в които участват освен лидерите и различни министри от двете страни. Стана ясно обаче, че двамата лидери са засегнали и темата за реформа на Съвета за сигурност на ООН, по която двете страни имат сходни позиции.

Призовавайки за по-силно сътрудничество в сферата на отбраната и сигурността, Шолц и Моди се споразумяха, че е важно да се вземат решителни мерки срещу трансграничния тероризъм, посочва „Таймс ъв Индия“. Моди подробно разказа на Шолц как Индия страда от трансграничния тероризъм и се бори с това явление.

„Сътрудничеството в сферата на сигурността и отбраната може да стане важен стълб на нашето стратегическо партньорство. Заедно ще продължим да полагаме усилия да реализираме изцяло неоползотворения потенциал в тази област. В борбата с тероризма и сепаратизма вече съществува активно сътрудничество между Индия и Германия. И двете страни споделят мнението, че са необходими съгласувани усилия за слагане на край на трансграничния тероризъм“, каза Моди.

В интервю за „Таймс ъв Индия“ преди пристигането си в Делхи, запитан за възможността Индия да изиграе роля за спирането на войната в Украйна, Шолц каза, че Германия ще подкрепи всяко усилие за спиране на „разрушителната война на Русия“, но добави, че спазването от Москва на Устава на ООН трябва да е отправна точка за всяко значимо дипломатическо усилие в тази насока.

Една от целите на визитата на Шолц бе да укрепи сътрудничеството в областта на отбраната с Индия и да се опита да сключи сделка за подводници за 5,2 милиарда долара, предаде Ройтерс, като се позова на индийски и германски източници. Става дума за проект за съвместно изграждане на шест конвенционални подводници. Този проект е най-скорошният опит на западна сила да отдалечи Индия от зависимостта ѝ към руската военна индустрия.

Индия отчаяно се нуждае от смяна на остарелите си подводници - 11 от 16-те ѝ конвенционални подводници са на над двайсет години, отбелязва Ройтерс. След като в продължение на десетилетия Индия беше един от най-големите вносители на оръжия, Нарендра Моди иска страната му да произвежда повече оръжия у дома, като си сътрудничи с чуждестранни партньори. Подробности за преговорите обаче не бяха съобщени, отчасти поради конфиденциалния характер на темата, което навежда на извода, че преговорите по въпроса са все още в начална фаза.

Двете страни подписаха по време на визитата на Шолц две споразумения: за засилено сътрудничество в иновациите и технологиите, и за сътрудничество в областта на зеления водород и технологиите за чиста енергия.

Моди каза, че двете страни засилват партньорство си по Инициативата за триъгълно сътрудничество за развитие с участието на трети страни. „През последните няколко години връзките в хуманитарната област също бяха развити. И тези връзки ще се задълбочат още повече с подписаното през декември миналата година Споразумение за сътрудничество в областта на миграцията и мобилността“, обобщи индийският премиер.

Източник: БТА

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 15 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания