Архитектурата често черпи вдъхновение от природата и това е абсолютно нормално, защото само там могат да бъдат открити и видяни невероятни форми и структури, които не само спират дъха, но са и достатъчно здрави и стабилни, за да приютят някое създание.
Наскоро в амазонските джунгли на Перу бяха открити странно изглеждащи структури направени от паяжина.
Странната форма, за която никой, дори учените, нямат обяснение, прилича на малка кула, заобиколена от оградка и е около 2 сантиметра в диаметър.
Трой Александър, студент в техническия университет в Джорджия забелязал за първи път една от тези структури от долната страна на платно, близо до Изследователския център Тамбопата в перуанската част на река Амазонка, съобщава Си Би Ес.
„Отначало помислих, че може да е част от разчупен пашкул на молец, пише студентът в социалните мрежи. Но в последствие той намери още няколко, които изглеждат по същия начин.
Той започва да публикува снимките в социалните мрежи с надежда, че все някой ще успее да му отговори какво е това и кой го е направил. Разбира се показал откритието си и в изследователския център Тамбопата и направил заявка за него да не бъде използвано.
Александър предполага, че "има яйца в основата на „дългото нещо“ в средата на оградата, макар че може и да е пашкул на какавида", обяснява той
Не след дълго много хора започват да коментират странното откритие на Александър.
Крис Бъдъл, преподавател по арахнология (биологична наука, изучаваща Паякообразните - бел.ред.) в университета МакГилл заяви, че нито той, нито някой от неговите сътрудници знаят какво е това. "Нямам идея. Това е завладяваща мистерия."
Досега всички само гадаят какво може да представлява странната „къщичка с оградка“ и кой го е направил. Има предположения за пашкули на насекоми, сложна защита за яйца на паяк или дори плодно тяло на вид гъбички.
Всъщност тази географска ширина не е изненадващо място за подобни открития. Смята се, че в джунглите край Амазонка може да живеят милиони непознати до сега животински и растителни видове, основно членестоноги (група животни с твърди екзоскелети, към която принадлежат паяци и насекоми).
При проучване на членестоногите в джунглата на Панама, в район с размерите на Манхатън, са били намерени 25 000 вида насекоми, паяци и други организми, като 70 процента от тях са нови за науката. Това проучване също така показало, че за всеки един вид бозайник има около 300 вида членестоноги.