Китайският президент Си Дзинпин обвини САЩ в "потисничество" над страната му. Западните държави, под ръководството на САЩ, "напълно са изолирали, обградили и потиснали Китай, което поставя развитието на нашата страна пред безпрецедентни предизвикателства", заяви Си в реч пред участниците в годишната сесия на китайския парламент, която започна на 5 март.
През последните години Китай е конфронтиран с няколко нови препятствия, които заплашват да забавят икономическия му възход. На фона на "дълбоките и сложни промени на вътрешно, но и на международно равнище" народната република трябва да има смелостта да се бори, заяви 69-годишният лидер, който скоро ще започне третия си мандат.
САЩ предупреждават за "катастрофални последици"
Китайският външен министър Цин Ган се изрази по подобен начи. Той заяви пред журналисти, че ако САЩ "не натиснат спирачките, а продължат да следват грешния път", дори и предпазните бариери не биха могли да спрат дерайлирането. Тогава със сигурност ще има "конфликти и конфронтации", каза дипломатът и предупреди за "катастрофални последици".
Според Цин САЩ смятат Китай за свой основен противник и най-сериозно геополитическо предизвикателство. Последицата от това предположение на американците е, че политиката им спрямо Китай напълно се е отклонила от "рационалния път". Вашингтон говори за конкуренция, но в действителност иска да потисне Китай във всички области, каза още той.
Конкуренция и спорни въпроси
Китай и САЩ са в ожесточена икономическа конкуренция. Основните спорни въпроси между тях са търговията и правата на човека. Към това се добавя и свалянето на китайски балон над източното крайбрежие на САЩ, който според Белия дом е бил използван за шпионаж. Нещо, което Пекин отрича. Отношенията между Китай и САЩ напоследък се влошиха значително и във връзка с позициите за Тайван. Представители на САЩ неведнъж са предупреждавали за възможно китайско нахлуване в Тайван. Китай смята Тайван, който е откъснат от 1949, за отцепническа територия.
На фона на спора за Тайван Цин призова САЩ да спрат "да се намесват във вътрешните работи на Китай". Той осъди доставките на оръжие от САЩ за демократичната островна република. "Ще продължим да работим за мирно обединение с най-голяма искреност", заяви министърът. Същевременно той повтори известната китайска позиция, че Пекин си запазва правото да "предприеме всички необходими мерки".
САЩ одобриха оръжейна доставка за Тайван
Наскоро САЩ одобриха планирана оръжейна доставка за Тайван на стойност 619 милиона долара (около 582 милиона евро), включително няколкостотин ракети.
Както обикновено на годишната сесия на китайския парламент се очаква депутатите да одобрят единодушно решенията на управляващата Комунистическа партия (КП). Смята се за сигурно, че президентът Си Дзинпин ще бъде утвърден за трети мандат начело на държавата. Това допълнително ще затвърди позицията му на най-могъщия президент след ерата на Мао Дзъдун.