Съветът на ООН по правата на човека провежда днес еднодневна извънредна сесия за ситуацията в Судан, за да привлече вниманието към убийствата, пострадалите и други нарушения срещу цивилни, извършвани в северноафриканската страна, където миналия месец избухна конфликт между двама високопоставени генерали, съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс.
Очаква се Съветът на ООН по правата на човека, който се състой от 47 членки на световната организация, да гласува резолюция, която да разгледа по-подробно настоящите нарушения срещу гражданите на Судан.
Призивът за провеждането на специалната сесия бе отправен от западните държави. Към него се присъединиха и други държави членки на Съвета, сред които Чили, Коста Рика, Грузия и Киргизстан, а съавтори на проекторезолюцията бяха всички европейски страни и САЩ.
Сраженията в Судан избухнаха в средата на април в резултат на дългогодишна борба за власт между командира на суданската армия генерал Абдел Фатах ал Бурхан и съперника му генерал Мохамед Хамдан Дагало, който командва мощната паравоенна групировка Сили за бърза подкрепа (СБП).
До момента конфликтът е отнел живота на повече от 600 души, в това число и мнозина цивилни, и е довел до разселването на стотици хиляди хора. Насилието се разпространи и в други региони, в това число и размирната провинция Дарфур.
ООН изрази безпокойство за тежкото положение на цивилните, попаднали под кръстосан огън, както и за продоволствената сигурност и доставките на помощи, и призова за подкрепа от съседните страни, които приемат хората, бягащи от продължаващото насилие.
Върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк призова страните с влияние в Африка да помогнат за прекратяването на сраженията и заяви, че двете воюващи страни са "потъпкали" международното хуманитарно право. "Използвам възможността да призова всички държави с влияние в региона да насърчат с всички възможни средства разрешаването на тази криза", заяви той на извънредната сесия на Съвета на ООН по правата на човека.
"Остро осъждам това безсмислено насилие, при което и двете страни потъпкаха международното хуманитарно право, а именно принципите на разграничаване, пропорционалност и предпазливост", заяви върховният комисар.
Десетки независими експерти, които работят с Върховния комисариат на ООН по правата на човека, излязоха със съвместно изявление, като се позоваха на съобщенията, че "граждани от всички възрасти са подложени на различни нарушение на правата на човека" в Судан, включително сексуални посегателства, насилие, основано на пола, грабежи и недостиг на храна, вода и здравни грижи.
Британският държавен министър за развитието и Африка Андрю Мичъл призова 47-членния съвет да "изпрати единно послание, изразяващо безпокойство и ужас" преди очакваното гласуване.
Посланикът на Судан заяви пред Съвета в Женева, че "това, което се случва в Судан, е вътрешна работа".