Враждуващите страни в Судан се съгласиха да удължат нестабилното прекратяване на огъня в битката си за контрол над страната, след като двама ключови международни посредници изразиха нетърпение от постоянните нарушения на примирието.
Петдневното удължаване на прекратяването на огъня между армията на Судан и нейния съперник, паравоенните Сили за бърза подкрепа (RSF), беше обявено в съвместно изявление късно в понеделник от Саудитска Арабия и Съединените щати.
„Удължаването ще осигури време за допълнителна хуманитарна помощ, възстановяване на основни услуги и обсъждане на потенциално по-дългосрочно удължаване“, се казва в изявлението.
Развитието дойде, когато и двете страни бяха под натиск да удължат нестабилното прекратяване на огъня, което трябваше да приключи в понеделник.
По-рано жители на столицата казаха на АФП, че непрекъснато чуват улични битки в северен Хартум, както и артилерийски огън в южната част на столицата с над пет милиона души, превърната в смъртоносна военна зона, като призивите за битки подклаждат опасения, че конфликтът ще се изостри и задълбочи.
В съвместно изявление в неделя Съединените щати и Саудитска Арабия – ключови международни посредници – изразиха недоволството си от постоянните нарушения на примирието и призоваха армията на Судан и RSF да прекратят незабавно постоянното нарушаване на едноседмичното примирие и да вземат конкретни мерки за неговото удължаване и спазване.
Судан изпадна в хаос, след като в средата на април избухнаха битки между военните, водени от генерал Абдел Фатах Ал Бурхан, и лидера на RSF генерал Мохамед Хамдан Дагало.
Боевете са убили най-малко 866 цивилни и са ранени хиляди други, според Суданския лекарски синдикат, който проследява цивилните жертви. Жертвите обаче може да са много повече, каза медицинската група.
Конфликтът превърна столицата и други градски райони в бойни полета, принуждавайки близо 1,4 милиона души да напуснат домовете си в по-безопасни райони в Судан или да преминат в съседни страни.
Битката е нанесла широко разпространени разрушения в жилищните райони в Хартум и прилежащите му райони Омдурман, Северен Хартум и Бахри. Жителите съобщават за щурм и плячкосване на домовете им. Мнозина се обърнаха към социалните медии, за да осъдят изземването и претърсването на домове.
Офиси на хуманитарни групи, здравни заведения и друга гражданска инфраструктура също са били атакувани и ограбени. Много болници станаха недостъпни от началото на боевете на 15 април.
Преди седмица и двете страни обещаха да спрат непрекъснатите въздушни удари, артилерийския огън и уличните битки, за да позволят така необходимата помощ и да позволят на цивилните да избягат.
Но до седмия ден от примирието не бяха осигурени никакви хуманитарни коридори и помощта бе постъпила само за попълване на малкото болници, които все още функционират в столицата.
Хиба Морган от Ал Джазира, в репортаж от Омдурман, каза, че и двете страни се обвиняват взаимно за нарушенията.
„През последната седмица бяха извършени многобройни въздушни удари по време на примирието“, каза Морган.
„По отношение на самото споразумение – отваряне на хуманитарни коридори, освобождаване на болници, за да могат хората да имат достъп до медицински заведения, ремонт на електроцентрали и водни централи – всичко това не беше постигнато през последните седем дни. Така че не е ясно дали ще има още едно удължаване между двете страни и дали то ще се спазва.“
От седмици САЩ и Саудитска Арабия посредничат в преговорите между военните и RSF в саудитския пристанищен град Джеда.
Досега има седем обявени примирия, всички от които са нарушени до известна степен.
В провинция Западен Дарфур, села и лагери за разселени хора бяха унищожени и изгорени до основи през последните седмици, като десетки хиляди хора, предимно жени и деца, напуснаха домовете си в съседен Чад, каза д-р Салах Тур, който ръководи Лекарски синдикат в провинцията.
Няла в Южен Дарфур, Ал-Фашер в Северен Дарфур и Залингей в Централен Дарфур претърпяха тежки битки през последните няколко дни. Къщи и гражданска инфраструктура бяха унищожени и разграбени, принуждавайки хиляди да напуснат домовете си, според агенциите на ООН.
Източник: Al Jazeera
Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед