Казахстан се готви да увеличи доставките си на петрол за Германия, за да замени руските барели, които са обект на ембаргото на ЕС.
От началото на 2023 г. Казахстан е изпратил 90 000 тона петрол до рафинерията Шведт в Германия, която преди войната е била собственост на "Роснефт", заяви казахстанският президент Касим-Жомарт Токаев в петък на срещата на върха Централна Азия-Европейски съюз.
При сегашните темпове доставките на казахстански петрол за Германия биха могли да бъдат малко над 200 000 тона годишно. Но според Токаев Казахстан е готов да ги увеличи поне шест пъти.
"Съществува потенциал тази цифра да достигне 1,2 млн. тона годишно с възможност за увеличаване в бъдеще", каза Токаев, цитиран от "Интерфакс".
По данни на Бюрото за национална статистика 71% от износа на петрол от Казахстан през първото тримесечие е бил за Европейския съюз в сравнение с 65% през същия период на 2022 г.
Освен от Германия, казахстанският петрол се купува активно и от Италия, която преди това е била снабдявана от "Лукойл", притежаващ голяма рафинерия в Сицилия. Делът в покупките на казахстански суров петрол нарасна до 38% от общия обем през първото тримесечие от 28% година по-рано. Делът на Франция в експортните дестинации се увеличи от 5% на 7%, а на Румъния - от 4% на 7%.
"Казахстанските барели успешно заместват руския сорт "Урал"," заяви пред "Ройтерс" търговец на петрол, работещ в Средиземноморието.
Той заяви, че казахстанският CPC Blend, смесен със суров петрол от Кюрдистан, замества руския суров петрол "почти перфектно" по отношение на производителността.