Отидете към основна версия

3 161 27

И Сърбия доставя оръжие на Украйна?

  • сърбия-
  • украйна-
  • оръжие-
  • алексадър вучич-
  • володимир зеленски

В началото на март стана известно, че около 3500 ракети за установки "Град", произведени в балканската държава, са били внесени в Украйна

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Сърбия винаги е отричала да доставя оръжие за Украйна. Включително заради приятелските отношения между Белград и Москва. Едно косвено признание на сръбския президент Вучич обаче говори за обратното, пише ФАЦ.

Сръбският президент Александър Вучич е потвърдил косвено за доставки на оръжие сръбско производство за Украйна, пише германският "Франкфуртер алгемайне цайтунг" (ФАЦ). Изданието се позовава на интервю на Вучич за британския "Файненшъл таймс".

"Възможно ли е да е станало така? Да, възможно е оръжие да е стигнало до Украйна", е казал той във връзка с изтеклата преди няколко седмици информация от американски тайни документи, според която Сърбия е отказала да обучава украински военни, но не и да им доставя оръжие.

В началото на март стана известно, че около 3500 ракети за установки "Град", произведени в балканската държава, са били внесени в Украйна. Информацията тогава беше потвърдена също и от проруски военни блогъри, припомня ФАЦ. Според руски портали мунициите са били поръчани от турски посредник, след което са били продадени през Турция на Словакия, а оттам ракетите са стигнали до Украйна.

Германското онлайн издание RND тогава съобщи, че в началото на февруари тази година е имало две доставки на сръбски ракети за Украйна. По информация на изданието доставчик е сръбската държавна компания Krušik.

Едва ли в Европа има друга държава, освен Сърбия, в която правителството, медиите и голяма част от общественото мнение да са толкова съпричастни към руската агресия срещу Украйна, пише Михаел Мартенс по-нататък в публикацията във ФАЦ. Изданието припомня и за гневната реакция на Москва, както и за опроверженията от Белград. Сръбският президент Вучич дори уверваше, че Сърбия не е изнасяла оръжия нито за Украйна, нито за Русия.

Предисторията

През юли миналата година украински транспортен самолет се разби в Североизточна Гърция, недалеч от Кавала. Още тогава се появиха спекулации, че оръжейният товар, който той е пренасял, е предназначен за Украйна. Оказа се, че в самолета е имало 11,5 тона минохвъргачки и мини, произведени в Сърбия. "Обществеността трябва да получи отговор на въпроса защо украински самолет превозва сръбско оръжие в момент, в който на територията на Украйна бушува най-големият международен конфликт", коментира тогава за ДВ политологът Вук Вуксанович от белградския Център за политика на сигурност.

Сърбия се стреми към добри отношения с Русия, включително и защото Москва подкрепя сръбската позиция, че Косово не е независимо, а е сръбска провинция, припомня ФАЦ. Сръбският министър на отбраната Милош Вучевич, цитиран от изданието Euraktiv, тогава посочи, че "обвиненията са лъжи, които десетки пъти са били опровергани". Министърът твърди още, че ако частни компании купуват на трети пазари и след това препродават оръжие, това не засягало Сърбия.

САЩ се сближават с Белград заради войната в Украйна?

Пред "Файненшъл таймс" Вучич полага усилия да омаловажи своите контакти с Владимир Путин, с които иначе той обича да се хвали, коментира авторът ФАЦ Михаел Мартенс. "Поне толкова забележителни, колкото са неговите изявления, са и някои изречения, казани от американския посланик в Белград Кристофър Хил... Те изглежда подкрепят тезата, че острата американска критика към косовския премиер Албин Курти в скорошния спор между Сърбия и Косово е свързана и с факта, че Съединените щати отчаяно искат да позиционират Сърбия срещу Русия, поради което подкрепят Вучич", пише германското издание.

Хил е заявил още, че от американска гледна точка Украйна в момента е по-важна от всеки друг въпрос в Европа. Особено на Балканите са необходими усилията на всички, по неговите думи. "Когато всички са в лодката, отношенията се подобряват", е цитиран да казва още дипломатът, очевидно имайки предвид подобрените напоследък отношения между Сърбия и САЩ, посочва ФАЦ.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 18 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: