Отидете към основна версия

4 570 23

Извън контрол ли е британската инфлация?

  • инфлация-
  • великобритания-
  • британска лира-
  • икономика-
  • пари-
  • доходи-
  • брекзит

Обясненията за високата инфлация във Великобритания са много

Снимка: Shutterstock

Инфлацията в цяла Европа вече намалява, но не и във Великобритания, пише АРД. Повишението на потребителските цени на Острова през май остана 8,7 процента, колкото бе и през април - противно на прогнозите на експертите за намаление до 8,4 на сто.

Развитието в еврозоната е съвсем различно - покачването през май бе само 6,1 процента, което е спад в сравнение с април, когато повишението беше седем на сто. Експертите смятат, че пикът на инфлацията в еврозоната вече е отминал, обяснява АРД. Но оптимизъм за ситуацията във Великобритания липсва. Особено обезпокоителна е базисната инфлация, т.е. тази, която изключва променливите цени на храните, енергията, алкохола и тютюневите изделия. През май тя се е повишила от 6,8 процента на 7,1 - най-високата стойност от март 1992-а година насам.

Проблемът не са високите енергийни цени

Каква е причината британската инфлация да не се успокоява? Факт е, че няма как проблемът да е в цените на енергията, защото те вече спадат - както в Обединеното кралство, така и в Европейския съюз. Инфлационните фактори обаче са много повече от цените на газа или петрола, пише АРД, визирайки проблемите, които британците са си създали сами. Политиците и банкерите отдавна подценяват празнините на британския пазар на труда: неотдавна броят на свободните работни места стана особено висок - над милион. Според оценките на Националната статистическа служба около 300 000 души в трудоспособна възраст са напуснали пазара на труда по време на пандемията и не са се върнали на работа.

Заплатите скачат заради липсата на кадри

Съществуват индикации, че във Великобритания недостигът на кадри е по-голям проблем, отколкото в еврозоната. Без значение дали става дума за земеделски работници, кадри за строителството, медицината или високите технологии - британските компании са в криза след Брекзит, особено тези в сферата на услугите, пише АРД. Това има последствия за британската икономика, която е значително забавена. Има последствия и за заплащането на трудовия пазар - когато липсват хора, заплатите се вдигат над средното, а това на свой ред увеличава инфлацията. Заплатите във Великобритания нараснаха с впечатляващите 7,6 процента средно през първото тримесечие на годината в сравнение с предходната. За сравнение - в Германия, която е най-голямата икономика в еврозоната, повишението на заплатите през първото тримесечие на 2023-а е с 5,6 на сто, уточнява АРД.

След Брекзит производителността е ниска

Въпреки че работниците във Великобритания на практика печелят повече, производителността на труда им е по-ниска, отколкото на работещите в еврозоната, обяснява за германската обществено-правна медия икономистът Томас Виладек. "Според нас това е последица от силно намалелите инвестиции в Обединеното кралство след Брекзит", коментира експертът. По-високи заплати и намаляваща производителност на труда - тази комбинация неминуемо води до високи нива на инфлацията. Затова не е чудно, че ръководителят на Английската централна банка Андрю Бейли веднага след последната статистика за заплатите прогнозира, че инфлацията вероятно ще спадне по-бавно от очакваното. Ипек Озкардеская, старши анализатор в Swissquote Bank, обяснява за АРД, че инфлационният натиск в Обединеното кралство не е под контрол. Поради това по-нататъшното повишаване на лихвените проценти няма как да се избегне.

Централната банка трябва да търси решение

"Докато почти навсякъде другаде се обсъжда краят на цикъла на повишаване на лихвените процентие, в Обединеното кралство той все още изглежда далечен", подчертава Ю-На Парк-Хегер. Валутната анализаторка на Commerzbank говори за "специалната ситуация", в която се намира Английската централна банка. Очаква се банката отново да повиши основния лихвен процент поне с 25 базисни пункта, въпреки че след днешните данни за инфлацията се споменава и още по-голямо увеличение на лихвения процент от 50 базисни пункта, посочва АРД. Ситуацията със сигурност е много сложна и изисква баланс. С твърде строга парична политика британската централна банка рискува да спре напълно и без това отслабващата икономика на страната. Но може би точно това е необходимо - рецесия - за да се укроти най-накрая упоритата инфлация в Обединеното кралство, отбелязва АРД.

Автор: Ангела Гьопферт АРД

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 7 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: