Отидете към основна версия

1 723 9

Германия изтегля по-бързо военнослужещите си от Мали

  • германия-
  • военни-
  • мали-
  • оон-
  • изтегляне

Съветът за сигурност на ООН гласува да прекрати мироопазващата мисия след искания на военните от страната

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германия се подготвя за по-бързо от планираното изтегляне на своите около 1000 военнослужещи от Мали, след като Съветът за сигурност на ООН гласува да прекрати мироопазващата мисия след искания на военните от страната, заяви говорител на министерството на отбраната в Берлин, предаде Ройтерс.

Планираният край на операцията, известна като МИНУСМА, идва след години на напрежение и правителствени ограничения, които спънаха мироопазващите въздушни и наземни операции, откакто Мали обедини усилията си с руската наемническа група "Вагнер" през 2021 г.

В приетата вчера резолюция, изготвена от Франция, се иска мисията да започне прекратяването на операциите незабавно, като процесът трябва да приключи до 31 декември тази година.

Силите на МИНУСМА с численост 13 000 души бяха създадени през 2013 г. в подкрепа на чуждестранните и местните войски, които се борят с ислямистките бойци, припомня Ройтерс. Първоначално Германия имаше за цел да прекрати мисията си до май 2024 г.

"След днешното решение ще проучим последиците за предишните ни планове и в координация с ООН, ръководството на мисията МИНУСМА и малийските власти, ще продължим изтеглянето, по възможност с ускорени темпове", заяви говорителят и добави, че изтеглянето на войските е започнало през юни тази година.

Части от опозицията и въоръжените сили настояват за по-бързо изтегляне, тъй като германските войски не могат да изпълняват задачите си от месеци поради напрежението с Бамако.

Войските на Берлин са разположени предимно в близост до северния град Гао, където основната им задача е да събират разузнавателна информация за МИНУСМА.

Някои експерти се опасяват, че ситуацията около сигурността може да се влоши, след като мисията се изтегли, тъй като недостатъчно оборудваната армия на Мали остава сама с около 1000 наемници от "Вагнер" в борбата с ислямистите, които контролират пустинните северни и централни райони на страната.

По-рано през деня САЩ изразиха безпокойство от за дестабилизиращата активност на "Вагнер" в Африка и обвиниха лидера на наемниците - Евгений Пригожин, че е допринесъл за изтласкването на силите на ООН от Мали.

Източник: БТА

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 5 гласа.

Свързани новини