Икономическата криза в Аржентина доведе до увеличение на броя на уругвайците, които преминават границата със страната, за да си напазаруват евтини храни и горива. Тази тенденция обаче предизвика сериозни проблеми за уругвайските предприятия, разположени в близост до границата с Аржентина, които се намират в икономически затруднения.
Мениджърът на уругвайски супермаркет, Ноелия Ромеро, сподели, че продажбите намаляват бързо, тъй като все повече клиенти предпочитат да отидат в Аржентина за еднодневни пазарувания в търсене на по-изгодни покупки. Тя работи в град Фрай Бентос, който е разделен от аржентинския град Гуалегуайчу от река Уругвай и е лесно достъпен чрез мост.
Аржентина се сблъсква с инфлация от над 100 процента и слаба местна валута, която загуби около четвърт от стойността си спрямо щатския долар през тази година, въпреки въведените строги капиталови контроли, които имаха за цел да забавят обезценяването.
Тази икономическа криза създава проблеми за градовете в Боливия, Чили и Уругвай, разположени в близост до границата с Аржентина, които не могат да конкурират аржентинските цени.
"В Уругвай горивото струва 70 песо (1,58 щатски долара) за литър, а тук в Аржентина плащаме 20 песо (0,53 щатски долара), така че за нас е много по-изгодно", сподели Робърт де Лима.
Пограничните градове се сблъскват с висока безработица и фалити, което накара уругвайското правителство през май месец да предприеме икономически мерки за защита на търговците. Тези мерки включваха някои данъчни облекчения и отстъпки за гориво и лекарства.
Президентът на Уругвай, Луис Лакале Поу, призна, че съществува проблем с цените в Аржентина. Регионалните власти отправиха искане към уругвайското правителство да въведе временна такса върху вноса на чуждестранни стоки, пренасени през границата, предаде БТА.