Отидете към основна версия

3 075 7

Скоро сиеста и в Германия?

  • сиеста-
  • работно време-
  • германия

Хората няма как да са толкова продуктивни при големи горещини, затова е логично да работят от рано сутринта и да почиват на обяд и в ранния следобед

Снимка: БГНЕС/ЕРА

На фона на жегите в цяла Европа лекари в Германия призоваха страната да въведе сиеста по примера на южните си съседи. Идеята срещна подкрепа както от служителите, така и от някои работодатели.

Германия да въведе сиеста през лятото по подобие на южноевропейските държави, призовават здравни експерти във Федералната република. "Трябва да вземем пример от практиките в южните страни, когато е горещо. Ранното ставане, продуктивната работа сутрин и сиестата на обяд е концепция, която трябва да въведем през летните месеци", заяви председателят на Съюза на лекарите от общественото здравеопазване Йоханес Нийсен в интервю за RND. Според Нийсен хората няма как да са толкова продуктивни при големи горещини, затова е логично да работят от рано сутринта и да почиват на обяд и в ранния следобед.

Здравният министър: "Не е лоша идея"

Федералният здравен министър Карл Лаутербах подкрепи идеята. "Сиеста по време на жегите със сигурност не е лоша идея", написа той в Туитър. Но Лаутербах подчерта, че за това трябва да се разберат работодатели и служители помежду си.

От Съюза на германските синдикати (DGB) също се изказаха положително, но с известни уточнения. "Защитата на служителите от горещините е отговорност на работодателите. И тя трябва да бъде съобразена със съответното работно място", обясни пред "Райнише Пост" Аня Пийл от DGB. "Възможността работното време да се премести в по-хладните часове на деня е един възможен инструмент", смята още Пийл. Ефективната защита от слънцето в офисите също е ключова. "Щорите например да остават затворени през нощта, а вентилацията да работи", изрежда представителката на синдикатите. Премахването на източниците на топлина като принтери и копирни машини от работните помещения, облекченият дрескод и осигуряването на напитки също помагат. Пийл казва, че гарантираната защита на служителите предполага по-гъвкави решения. Но не всички работодатели се съобразяват. Затова е необходим по-голям контрол, допълва тя.

Някои работодатели подкрепят, други са скептични

От BDA, обединението на германските работодателски организации, са отворени към идеята. Реформата на закона за работното време би могла "да се даде възможност на служителите да работят по-гъвкаво", обясняват от организации в отговор на въпрос на RND. "Това би могло да включва и по-дълги обедни почивки, ако е възможно от гледна точка на работния процес и служителите и работодателите са съгласни". В същото време от BDA подчертават, че работодателите и в момента са задължени да защитават служителите си при високи температури.

Точно по тази причина Асоциацията на семейните предприятия отхвърли предложението. "Когато температурите са високи, работодателите са длъжни да осигурят здравословни и безопасни условия на труд", заяви председателката на асоациацията Мари-Кристин Остерман пред "Райнише пост". "Не виждам необходимост от всеобхватна, евентуално и заложена в закона, сиеста през лятото", допълва тя.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: