24 Юли, 2023 10:00 1 270 7

Сара Вагенкнехт се бори отново да изправи германската левица на крака

  • сара вагенкнехт-
  • германия-
  • алтернатива за германия-
  • олаф шолц-
  • франк-валтер щайнмайер

Сара Вагенкнехт е родена през 1969 г. в Йена, като майка ѝ е германка, а баща ѝ е иранец

Сара Вагенкнехт се бори отново да изправи германската левица на крака  - 1
Снимка: Facebook
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Германската партия "Левите" е застрашена от зрелищно разцепление, а Сара Вагенкнехт, бивш председател на фракцията в Бундестага, е напът да създаде ново движение, като социологическите проучвания показват, че то има сериозни шансове да заеме значително място в политиката на Германия.

Възможно е развръзката да настъпи скоро. Поддръжници на Вагенкнехт казват, тя ще основе нова партия в близко бъдеще, отбелязва германската телевизия Ен Те Фау. Неотдавна тя заяви в интервю за в. "Зюдвест пресе": "Ще се радвам, ако всички избиратели, които в момента не се чувстват представени от нито една партия, в скоро време получат политическо предложение". Твърди се, че лявата лидерка ще иска да учреди новото движение преди изборите за Европейски парламент догодина. Този вот не налага 5-процентова бариера, така че сигурно ще спечели депутатски места.

През последните дни кръгът от поддръжниците на Вагенкнехт придоби по-ясни очертания. Десетки членове на "Левите" заявиха, че ще преминат в редиците на новото движение, допълва Ен Те Фау. Сред тях е и бившият председател на Бундестага Клаус Ернст. "Ако Сара Вагенкнехт основе нова лява партия, със сигурност в нея ще влязат много хора", каза Ернст пред в. "Мюнхнер абендцайтунг" и допълни, че също обмисля да се присъедини.

Коя е Сара Вагенкнехт?

Сара Вагенкнехт е родена през 1969 г. в Йена, като майка ѝ е германка, а баща ѝ е иранец. През 1996 г. завършва философия и съвременна немска литература. От 1991 до 1995 г. тя е член на ръководството на Партията на демократичния социализъм, от 2007 до 2014 г. е част на ръководството на "Левите", а между 2010 и 2014 г. е заместник-председател на фракцията. През 2011 г. е избрана първи заместник-говорител на "Левите", като през 2013 г. отново печели този пост. От 2015 г. е председател на парламентарната група на движението.

В началото коментарите ѝ по икономически въпроси често пораждаха критики, свързани с факта, че по образование тя е философ, разказва германското списание "Веб". Тази тенденция затихна през 2012 г., когато Вагенкнехт защити докторска дисертация по икономически науки в Технологичния университет Кемниц със заглавие: "Граници на избора. Решения за спестяванията и основните нужди в развитите страни".

Представители на "Левите" я определят като човек с нетрадиционно мислене и тя често вдига кръвното на своите съпартийците с противоречиви изказвания, пише още изданието.

Вагенкнехт си навлече много критики по време на пандемията от коронавирус, понеже постави под съмнение някои от научните открития за заболяването, допълва в. "Зюдвест пресе". Тя се обяви срещу задължителната ваксинация и се усъмни в дългосрочните последици от болестта. Освен това Вагенкнехт определи ваксинацията като потенциално опасна.

През 2021 г. тя публикува книга, озаглавена "Самодоволните", която е насочена срещу част от левите политически сили. Текстът стана повод някои нейни съпартийци да поискат изключването ѝ от "Левите".

През септември Вагенкнехт разбуни духовете в Бундестага с изказване за "икономическата война срещу Русия". "Най-големият проблем е вашата грандиозна идея да започнете безпрецедентна икономическа война срещу най-важните ни енергийни доставчици”, обърна се тя към германските депутати. "Милиони семейства в Германия тънат в бедност, а ние унищожаваме своята индустрия, докато "Газпром" реализира рекордни печалби. Не е ли глупаво всичко това", каза още Вагенкнехт, цитирана от телевизия Ем Де Ер.

Докато говореше в Бундестага, мнозина нейни съпартийци поклащаха глави, разказва телевизия "Тагесшау". Дори председатели на партията като Жанин Вислер и Мартин Ширдеван не се решиха да оправдаят позицията ѝ и направиха стандартния коментар: "Сара Вагенкнехт не говори от името на "Левите".

През февруари тя и Алис Шварцер, основател и издател на германското феминистко списание "ЕММА", разпространиха т.нар. "Манифест за мир", с който поискаха прекратяване на германските оръжейни доставки за Украйна.

Вагенкнехт редовно участва в телевизионни предавания и изразява позиции, които се отклоняват от линията на "Левите", особено в сферата на външната политика.

На какво се дължи кризата в редиците на "Левите"?

В продължение на много години "Левите" претендираха за титлата "партия на народа", поне в Източна Германия, отбелязва "Тагесшау".

Но много германци сега са на мнение, че фракцията се е обезличила, общественото ѝ присъствие е станало прекалено слабо и най-вече – в нея цари разделение, допълва медията. Изминаха почти две години, откакто "Левите" претърпяха почти пълен провал на изборите за Бундестаг. Те получиха едва 4,9% от гласовете и не преодоляха 5-процентния праг. Но влязоха в парламента благодарение на три преки мандата, които съгласно германските закони им дадоха 39 места, отговарящи на процента на подкрепилите ги избиратели.

Оттогава противоречията в движението изглеждат все по-остри. В началото на миналия месец ръководството на "Левите" реши да поиска от Вагенкнехт да върне депутатския си мандат в Бундестага, след като по-рано тя обяви, че няма да участва в следващите парламентарни избори като кандидат на тази партия.

Вагенкнехт категорично заяви, че няма да се съобрази с решението на ръководството на "Левите" и допълни, че много членове на движението са ѝ писали, за да изразят възмущението си от инициативата за отстраняването ѝ от Бундестага.

"Вместо да се занимава с мен, ръководството на партията трябваше да се заеме с въпроса защо години наред "Левите" губят избиратели", каза тя, цитирана от в. "Цайт".

Случаят "Вагенкнехт" парализира "Левите". Партията е изправена пред големи трудности и често не е ясно за какво се бори, коментира "Тагесшау".

Какви са близките перспективи пред германската левица?

Сега "Левите" искат да участват в изборите за Европейски парламент с четиричленен екип от популярни имена, сред които е Карола Ракете - капитан на хуманитарен спасителен кораб. Ракете придоби международна известност, след като през 2019 г. акостира с кораба "Сий уоч" на бреговете на остров Лампедуза със спасени мигранти на борда и беше арестувана, понеже италианските власти бяха наложили забрана за подобни акции.

С тази номинация "Левите" окончателно искат да се разграничат от Вагенкнехт, коментира в. "Тагесшпигел".

Същевременно те не получават значителна подкрепа за изборите за ЕП в проучванията на общественото мнение, като резултатите им възлизат на между четири и пет процента, отбелязва изданието.

На европейските избори през 2019 г. партията спечели 5,5% от гласовете, което ѝ донесе шест депутатски места в Страсбург.

Напълно вероятно е Вагенкнехт за създаде нова партия преди вота, който е насрочен за юни следващата година. Но законовите срокове ѝ дават малко време и тя трябва да действа бързо.

Същевременно подобен ход ще има и сериозни вътрешнополитически последици и би могъл да промени ситуацията в Източна Германия, посочва в. "Цайт".

Миналата седмица Институтът за изследване на общественото мнение Инса (Insa) разпространи резултатите от представително изследване в провинция Тюрингия, което бе поръчано от медийната група "Функе". В края на миналия месец местните избори в тази провинция бяха спечелени от "Алтернатива за Германия".

Участниците в анкетата са били запитани как биха гласували, ако в неделя се проведат парламентарни избори и на тях се кандидатира Сара Вагенкнехт. Около 25% отговарят, че биха я подкрепили. Това е най-високият процент, като на второ място се нарежда "Алтернатива за Германия" с 22%, а на трето – "Левите" с 18%. Следват Християндемократическия съюз с 16%, Германската социалдемократическа партия получава 9%, "Зелените" – 5%, а Свободната демократическа партия получава едва 3% от гласовете на респондентите.


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ЗА ВСИЧКИ ЕВРО АТЛАНТИЦИ

    4 1 Отговор
    нали все към Германия гледате. Ако вашите Народняци загубят изборите там Вие за чия фуста ще се държите
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 гост

    7 0 Отговор
    Основен икономически закон на капитализма е цикличността на икономическите, а от там и на полиническите КРИЗИ. И когато управляващите в своя изгода задълбочават кризите за сметка на обикновените хора се ПОЯВЯВАТ РАДИКАЛНИТЕ ДВИЖЕНИЯ И ПАРТИИ - от крайно ДЕСНИ, до крайно ЛЕВИ.
  • 4 Бай Иван

    14 1 Отговор
    Подкрепят я 25 % защото говори разумни неща. В Германия е същото като в България. По-голямата част от населението не подкрепя политиката на Шолц по отношение на Украйна, но една малка част са си присвоили правото да говорят от името на германците.Нашите политици какво казват"Германия е единна и ще подкрепя до край Украйна" и ни я дават за пример на евроатлантизма. А това просто не е вярно. А и в България дали не е същото ? 78% не искат да се дават повече помощи за Украйна, 71 % не искат на този етап еврото , но ни се обяснява от една малка извадка политическа подкрепа ,че нищо не разбираме и те ще решават вместо нас. А се появи някаква що годе по обединителна партия насочена към националните интереси и всички си заминават с изключение на тези от купения вот. За съжаление той е неизтребим в "демократична" България. Като казвам обединителна имам в предвид ,че нашите партии в момента с насока националните интереси на страната не могат да се дишат едни други и са се разделили в борбата си с тези партии финансирани и поддържани от посолствата. Ако не направят някакви компромиси и не се обединят на някакво ниво нищо няма да се случи и и. ди отите и крадците ще продължават да ни управляват.
  • 5 уоууу

    1 5 Отговор
    Сара да.го.бара...
  • 6 Дългият

    2 0 Отговор
    Червената Сара много аргументирано обвинява правителството на семафора и лично Шолц. Ленчето Беарбок просто бледнее пред нея. Все повече Сара печели популярност защото защитава интереса на обикновения простосмъртен германец
  • 7 Евроатлантик

    0 1 Отговор
    Ще отхвърлим всякаква пропутинска червена пяна. Къде се намират. Правилните позиции са дадени отвъд океана.