Отидете към основна версия

2 752 35

Чужди медии за България: една страна се бори срещу насилието

  • насилие над жени-
  • насилие-
  • българия-
  • жени-
  • дебора

Силният обществен натиск принуди българските политици да се задействат срещу насилието

Снимка: БГНЕС

"Натискът отдолу дава ефект" – под това заглавие германският "Тагесцайтунг" публикува статия за протестите срещу домашното насилие в България. В нея се казва:

"Хватката им е здрава. Хиляди във вторник отново излязоха в столицата София и други градове на протести срещу насилието над жени, носейки плакати "Няма да мълчим!" и "Нито една повече!". Те гръмогласно настояваха за реформа на съдебната система и за законодателни промени, които да пазят по-добре жени от домашно насилие."

Общественият натиск доведе до законодателни промени

Друг германски вестник, "Зюддойче Цайтунг", който също излиза със статия по темата, добавя, че протести е имало и пред българските посолства в Берлин и в други европейски столици. Двата вестника разказват накратко историята на пострадалата Дебора, претърпените от нея страдания и за 400-те хирургически шева, които е получила. Авторитетното издание "Шпигел" определя това като "брутално нападение" и отбелязва, че след като се разбра за многобройни ужасяващи случаи общественият натиск е нараснал и е принудил парламента да промени законодателството срещу домашното насилие.

Трите германски медии подробно се спират на предисторията и на дебатите в Народното събрание, като отбелязват споровете около така наречената "интимна връзка" и дали тя да бъде формулирана само като хетеросексуална. "Зюддойче Цайтунг" пояснява, че депутатът от БСП Иван Иванов е говорил за опит да се легализират еднополовите бракове, а лидерката на същата партия Корнелия Нинова се страхувала да не бъде отворена вратичка за признаване на "третия пол". В кореспонденцията на Тобиас Цик става дума и за патриотичните татуировки на предполагаемия насилник, както и за искането на Хелзинкския комитет за бъде разследвана представената в парламента екстремистка и проруска партия "Възраждане". Авторът на статията заключава: "Обновеният закон навярно поставя само началото на сблъсъка на тази страна с проблема с насилието, който тя има."

Повече от един обикновен гаф

Германските издания подробно разказват и за скандалните думи на депутата и председател на Комисията по култура Вежди Рашидов (който междувременно подаде оставка – бел. ред.). По тази тема Тобиас Цик пише в "Зюддойче Цайтунг": „От гледна точка на много протестиращи думите на политика бяха нещо повече от обикновен гаф. Те бяха симптом на нещо дълбоко сбъркано в тяхната страна."

Именно във връзка с това "нещо дълбоко сбъркано" в България германските медии пишат и за отношението в България към Истанбулската конвенция. В „Шпигел“ четем: „Тази югоизточноевропейска страна не е ратифицирала Истанбулската конвенция на Съвета на Европа за предпазване от и борба срещу домашното насилие и насилието срещу жени. Подписалите държави се задължават да осигурят по-добра защита на момичетата и жените – например чрез съдебно преследване на извършителите. Конвенцията обхваща и специални мерки за закрила жени-мигрантки или търсещи политическо убежище. През 2018 година Конституционният съд в София реши, че това международно споразумение влиза в конфликт с българската конституция."

В обобщение – заглавието и подзаглавието на статията в "Зюддойче Цайтунг", които най-ясно формулират случващото се в страната: "България: една страна се бори срещу проблема си с насилието. Как българите ще успеят да овладеят насилието."

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 25 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: