Отидете към основна версия

1 233 12

ООН: Един милион души бягат от Судан, ситуацията излиза извън контрол

  • судан-
  • преврат-
  • конфликт-
  • гражданска война-
  • стрелба-
  • хартум-
  • военни-
  • боеве в судан-
  • примирие в судан-
  • бежанци-
  • оон-
  • дарфур-
  • цивилни-
  • убити

Войната принуждава 1 017 449 души да напуснат Судан към съседните страни и разселват 3 433 025 вътрешно в страната

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Агенциите на ООН предупреждават, че броят на суданските бежанци в съседните страни е надхвърлил един милион и липсата на храна и жизненоважни услуги в страната убива хората.

Във вторник агенциите подчертаха липсата на медицински консумативи и бъдещите последици от това, и че фермерите не могат да засадят нивите си. „Ситуацията излиза извън контрол“, казаха те.

Суданската армия и паравоенните сили за бърза подкрепа (RSF) водят ожесточени битки, опустошавайки столицата Хартум и предизвиквайки етнически атаки в Дарфур, заплашвайки с продължителна гражданска война и нестабилност в региона.

Агенциите посочиха, че повече от 14 милиона деца се нуждаят от хуманитарна помощ и над четири милиона души са избягали от боевете, или в опустошената от война страна, или като бежанци в съседни държави.

Войната накара 1 017 449 суданци да преминат в съседни страни, много от които вече се бореха с конфликти или икономически кризи. Броят на разселените в Судан се оценява на 3 433 025 според последните седмични данни, публикувани от Международната организация по миграция.

ООН и правозащитните групи обвиниха както военните, така и паравоенните сили за бърза подкрепа (RSF) в нарушения на човешките права. И двете сили отхвърлиха тези обвинения.

Хартум е превърнат в градско бойно поле, а труповете се разлагат по окървавените улици. В целия град войниците на паравоенните сили за бърза подкрепа (RSF) са превзели домове и са ги превърнали в оперативни бази, казаха групи жители и лекари. Армията от своя страна е поразила с артилерийски огън жилищни квартали от въздуха и земята.

Милионите, които остават в Хартум и градовете в регионите Дарфур и Кордофан, са изправени пред необуздани грабежи и дълги прекъсвания на електроснабдяването, комуникациите и водоснабдяването.

„Останките на много от убитите не са събрани, идентифицирани или погребани“, каза Елизабет Тросел, говорител на Върховния комисар на ООН за правата на човека, на брифинг в Женева, добавяйки, че според ООН над 4000 души са били убити .

Активисти и лекари на място казаха, че броят на загиналите вероятно е много по-голям.

Докладите за сексуални посегателства са се увеличили с 50 процента, каза представителят на Фонда на ООН за населението Лайла Бейкър.

„В края на краищата тази война ще приключи на масата за преговори“, каза заместник-ръководителят на управляващия Суверенен съвет Малик Агар, цитирайки трудностите, които са преживели суданците, и потенциално показва смекчаване на позицията на армията.

Затъмнение

Големи участъци от страната са претърпели прекъсване на електричеството от неделя, в резултат на което са изключени мобилните мрежи, според изявление на регулаторния орган за електроенергия.

Агар каза, че обстоятелствата изискват сформирането на служебно правителство, което да предоставя услуги и да възстановява ущърба.

Сезонните дъждове, които увеличават риска от болести, пренасяни по вода, са разрушили или повредили домовете на до 13 500 души, изчисли ООН.

В реч в понеделник началникът на армията Абдел Фатах Ал-Бурхан обвини паравоенните сили за бърза подкрепа (RSF), че имат за цел „да върнат страната в епохата на средновековието и да я превърнат от една африканска модерната държава в изостанала и опустошена“. Паравоенните сили за бърза подкрепа (RSF) „извършват всички възможни престъпления“.

Паравоенните сили за бърза подкрепа (RSF) обвиниха армията, че се опитва да завземе еднолична власт под ръководството на лоялни привърженици на Омар Ал Башир, дългогодишният силен президент, който беше свален при народно въстание през 2019 г.

Усилията, ръководени от Саудитска Арабия и Съединените щати за преговори за прекратяване на огъня, са в застой, а хуманитарните агенции се борят да осигурят помощ поради несигурност, грабежи и бюрократични пречки.

ООН също осъди недостига на финансиране за два призива за помощ за подпомагане на 19 милиона суданци, като каза, че те „са финансирани малко над 27 процента“.

Досега ООН е получила една четвърт от 2,57 милиарда долара, за които поиска да помогне на хората в Судан, и 31 процента от поисканите 566 милиона долара за подпомагане на бежанците.

Агенциите на ООН увериха народа на Судан, че „ще продължат да настояват за достъп до всички хора и във всички райони на Судан, за да доставят хуманитарни доставки и основни услуги“.

Те призоваха за „незабавно прекратяване на военните действия“ и поискаха страните в конфликта „да осигурят безопасен и безпрепятствен достъп“, за да предоставят така необходимата хуманитарна помощ.

Източник: Al Jazeera

Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед

Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.

Свързани новини