Румъния не е сред страните, на които бяха предадени послания на благодарност в Туитър/Екс за помощта, оказана във войната с Русия, съобщава в. "Адевърул", отбелязвайки, че по повод Деня на независимостта на Украйна, 24 август, в акаунта на министерството на отбраната на Украйна бяха публикувани серия от благодарности към съюзниците на Киев, предаде БТА.
Вестникът посочва, че благодарствената кампания на министерството е включвала 21 публикации за 18 страни членки на НАТО: Великобритания, САЩ, Канада, Естония, Испания, Франция, Нидерландия, Люксембург, Италия, Дания, Норвегия, Германия, Чехия, Словакия, Полша, Литва, Латвия и Финландия, както и към три страни, които не са част от Северноатлантическия алианс: Швеция, Австралия и Япония.
Други 11 членки на НАТО също липсват заедно с Румъния от списъка с "благодарностите" за оказаната в рамките на войната помощ: Албания, Белгия, Хърватия, Гърция, Унгария, Исландия, Черна гора, Северна Македония, Португалия, Словения и Турция.
Новинарският сайт Зиаре определя този пропуск като "удар, който Украйна нанесе на Румъния". Румъния беше солидарна с Украйна от първия ден на войната, прие бежанци и изпрати хуманитарна помощ, предложи медицинска, военна и транспортна подкрепа на съседната страна, но въпреки това намиращата се във война съседка пропусна Румъния в списъка на страните от НАТО, на които благодари за оказаната помощ, отбелязва сайтът.
На 24 август Украйна отбелязва Деня на независимостта, който се празнува от 1991 г., когато беше приета Декларацията за независимостта на Украйна от Върховната Рада на Украинската съветска социалистическа република (УССР), в резултат на което беше създадена съвременната украинска държава, напомня "Адевърул".
Румънските власти непрекъснато отказват да споменат помощта, оказвана на съседната страна във войната с Русия, отбелязва телевизия Диджи 24. Бившият външен министър Богдан Ауреску на пресконференция през април тази година заяви следното: "Както съм споменавал многократно, политиката на Румъния е да не говори по темата за военната помощ, като има предвид необходимостта помощта, която ЕС, страните членки, НАТО и страните членки на НАТО оказват на Украйна, да бъде възможно най-ефективна".