Министерството на външните работи на Китай и китайските посолства по света предупредиха този уикенд страните да не подкрепят Демократическата прогресивна партия (ДПП) на Тайван и осъдиха чуждестранните правителства, които поздравиха новоизбрания президент на острова Уилям Лай, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
След като кандидатът за президент на ДПП спечели изборите вчера, редица министри и политици от държави, които имат топли, макар и в повечето случаи неофициални връзки със самоуправляващия се остров, изпратиха поздравителни послания към Лай и неговата партия.
Това предизвика бързи реакции от страна на китайските посолства, подчертавайки чувствителността на Пекин към това, че други държави изглежда дават легитимност на кандидат и политическа партия, които той разглежда като "сепаратистки сили", надяващи се да превърнат самоуправляващия се остров в независима суверенна държава. Пекин смята Тайван за част от своята територия.
Китайското министерство на външните работи определи изявлението на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън, който по-рано днес поздрави Лай и заяви, че Вашингтон очаква да продължи неофициалните си отношения с Тайпе, като "изпращане на сериозно погрешен сигнал" към "сепаратистките сили за независимост на Тайван".
"Китай винаги се е противопоставял категорично на всяка форма на официален обмен между САЩ и Тайван и съответно решително се противопоставя на намесата на САЩ в тайванските дела под каквато и да е форма и под какъвто и да е претекст", заяви външното министерство в изявление, публикувано на уебсайта му.
Вчера китайското посолство Лондон осъди това, което определи като "некоректни действия" от страна на британският външен министър Джеймс Камерън, след като в изявлението си, в което поздрави Лай и ДПП, той заяви, че изборите са били "свидетелство за динамичната демокрация на Тайван".
"Призоваваме Обединеното кралство да признае позицията, че Тайван е провинция на Китай, да подхожда с предпазливост към въпросите, свързани с Тайван, в съответствие с принципа за "един Китай" и да спре с всякакви изказвания, които се намесват във вътрешните работи на Китай", се казва в изявление на посолството, публикувано в официалния му акаунт в приложението за съобщения "УиЧат" (WeChat).
Китайското посолство в Япония стигна до подаването на протестна нота, форма на официален дипломатически протест, след като японската външна министърка Йоко Камикава поздрави Лай за победата му. Камикава нарече самоуправляващия се остров "изключително важен партньор и важен приятел", но в същото изявление тя заяви, че работните отношения с Тайпе са на "неправителствена основа".
"Официално призоваваме японската страна... да се въздържа от нарушаване на мира и стабилността в Тайванския проток и на китайско-японските отношения", заявиха китайските дипломати.
Пекин, който никога не се е отричал от употребата на сила, за да постави Тайван под свой контрол, се опасява, че Лай може да обяви основаването на Република Тайван, въпреки че самият той заяви, че няма да го направи, отбелязва Ройтерс.
Още в навечерието на изборите китайските дипломати започнаха да предупреждават отделните държави, в които се намират, за последиците от подкрепата им към Лай и ДПП.
Сяо Цян, китайският посланик в Австралия, публикува в петък статия в австралийско издание, в която предупреждава Канбера за неуточнени опасности, ако тя подкрепи "силите за независимост на Тайван" като ДПП.
"Ако Австралия бъде вързана за колесницата на тайванските сепаратистки сили, австралийският народ ще бъде тласнат през ръба на пропастта", написа той.