След атаката на „Хамас“ срещу Израел и последвалата военна кампания в Газа, напрежението в Близкия изток достигна връхна точка. И в тази регионална криза администрацията на Байдън преразглежда своите военни приоритети в региона, пише Foreign Policy.
Вашингтон обмисля пълно изтегляне на американските войски от Сирия, посочва изданието, позовавайки се на източници от Пентагона и Държавния департамент. В момента се провеждат активни вътрешни дискусии, за да се определи как и кога може да се осъществи изтеглянето. Окончателно решение все още не е взето.
Освен катастрофалния ефект, който изтеглянето би имало върху влиянието на САЩ и съюзниците върху неразрешената и изключително нестабилна криза в Сирия, то би било и подарък за „Ислямска държава“. Въпреки че е значително отслабена, групировката всъщност е подготвена за възход в Сирия, ако ѝ бъде дадено пространство за това.
Безпрецедентната международна интервенция, започната през 2014 г. от Съединените щати и повече от 80 партньорски нации, за да победят джихадистите, беше изключително успешна. В Ирак терористите бяха почти заличени. В Сирия обаче ситуацията е сложна. В някои части на страната се забелязва възстановяване на силата на „Ислямска държава“, а режимът в Дамаск е неспособен да се противопостави на това.
Войната в Газа и спираловидната регионална криза наливат масло в огъня и създават възможности за терористичната групировка да използва ситуацията за собствена изгода. Ако САЩ се изтеглят от Сирия, това рано или късно ще се отрази негативно и на случващото се в Ирак.
Foreign Policy посочва, че ако американската армия се изтегли от Сирия, можем да видим нов възход на „Ислямска държава“, който ще създаде хаос, от който ще се възползват Русия и Иран.