Отидете към основна версия

1 162 0

Перу въведе давност за престъпления срещу човечеството

  • перу-
  • закон-
  • давност-
  • престъпления

Новоприетият закон предизвика критиките на правозащитни организации

Конгресът на Перу, парламентът на страната, прие в четвъртък закон, който установява давностен срок за престъпления срещу човечеството, извършени преди 2002 г., съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Още преди приемането му законопроектът предизвика критики от правозащитни организации, които предупредиха, че той би могъл да насърчи безнаказаността и да осуети разследването на сериозни престъпления.

От закона биха могли да се облагодетелстват редица фигури, сред които бившият президент Алберто Фухимори и бивши военни, които срещу които има повдигнати обвинения и дори произнесени присъди да престъпления в периода между 1980 г. и 2000 г. по време на вътрешния въоръжен конфликт, който причини хиляди жертви.

Според перуанската прокуратура законът ще има пряко въздействие върху 550 жертви и 600 дела, включително разследвания и съдебни процеси, които може да бъдат архивирани или прекратени поради изтекла давност.

Фухимори, който беше начело на Перу от 1990 до 2000 г., беше осъден през 2009 г. по обвинения в нарушения на човешките права. Той беше обвинен, че лично е планирал убийствата на 25 перуанци по време на войната на правителството срещу комунистическите бунтовници от организацията „Сендеро луминосо“.

Новият закон в действителност беше предложен от дясната партия „Народна сила“, водена от дъщерята на Фухимори Кейко. В него е записано, че „никой няма да бъде преследван, осъден или наказан за военни престъпления или престъпления срещу човечеството, извършени преди 1 юли 2002 г.“

Президентката на Перу Дина Болуарте може да подпише закона или да го върне на Конгреса за ново разглеждане. Засега Болуарте не е обявила какви са намеренията ѝ.

Някои депутати, които са служили в армията и флота по време на въоръжения вътрешен конфрикт, подкрепят закона.

Институтът за демокрация и човешки права на Понтификалния католически университет на Перу заяви, че „законът цели да ограничи приложението на вътрешното правосъдие чрез заличаване на всякаква криминална отговорност заради изтичането на определено време“.

През юни няколко правозащитни организации в Перу предупредиха, че ако законът бъде приет, това ще доведе до безнаказаност по всички дела, които са свързани с въоръжения конфликт от 1980 до 2000 г., включително прочутия процес, в който бившият президент Фухимори беше обвинен за убийството през 1992 г. на шестима фермери, екзекутирани от секретно военно звено.

По-рано тази година бившият ръководител на перуанското разузнаване Владимиро Монтесинос, който беше близък сътрудник на Фухимори, беше осъден на 19 години затвор във връзка с убийствата през 1992 г.

Според комисия за установяване на истината жертвите са били предимно хора от коренното население, попаднали между враждуващите страни на силите за сигурност и бунтовниците от „Сендеро луминосо“. Според комисията в конфликта са загинали около 70 хиляди души.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 2 гласа.

Свързани новини