Споразумение за присъединяването на Крим и Севастопол бе подписано преди минути от президента на Русия Владимир Путин, министър-председателя на Крим Сергей Аксенов, ръководителя на Държавния съвет на Републиката Владимир Константинов и председателя на Съвета на Севастопол Алексей Чали, съобщава ИТАР-ТАСС.
Подписването на документа беше предшествано от реч на Владимир Путин в Кремъл пред двете камари на руския парламент, губернаторите и членовете на руското правителство, в която той обясни причините за това решение. Речта бе белязана от пориви на патриотизъм и остър тон срещу западните държави.
"Обръщам се към Федералното събрание с искане да бъде обмислено приемането към Руската федерация на две нови лица - Крим и Севастопол град", каза в обръщението си Путин. Тези думи бяха посрещнати от членове на Федералното събрание с овации.
Това, че Крим е извън пределите на Русия Путин определи като "крещящо историческа несправедливост".
"През всичките тези години както граждани, така и много обществени личности са повдигали този въпрос: Крим е изначално руска територия и Севастопол - руски град", каза той, цитиран от Интерфакс.
Според президента, рускоезичното население на Украйна е уморено от "насилствена асимилация", която му се налага. "Отново и отново се опитват да заличат руската историческа памет, а понякога и майчиния език", каза Путин.
На 16 март в Крим се проведе референдум за съдбата на полуострова, при който над 96% от гласувалите се обявиха за присъединяване към Русия. Вчера Върховният съвет на Крим обяви републиката за независима държава и се обърна към Руската федерация с предложение за приемането й в състава на федерацията като субект със статус на република.
Градският съвет на Севастопол също прие постановление за влизане в състава на Русия в качеството на отделен субект на федерацията - град с федерален статус.
По думите му, в дневния ред е включен въпросът „За присъединяване в състава на Руската Федерация на република Крим и образуването в състава на Руската Федерация на нов субект в рамките на действащото законодателство”.
Той припомни, че Крим е подарен на Украйна през 1954 г. от съветския лидер Никита Хрушчов. Според Путин това решение е било взето в нарушение с конституционните норми от онова време. Так след разпадането на Съветския съюз Крим остава в пределите на Украйна, а Русия разбира, че "той е бил не просто откраднат, а плячкосан".
"Жителите на Крим и на Севастопол се обърнаха към Русия, за да поискат тя да гарантира правата и свободите на местните жители, да не приемат нещата, които се случиха и продължават да се случват в Киев, Донецк, Харков", каза още Путин.
След подписването на документа Крим бе приет официално като част от Руската федерация днес 18 март. Това оповестиха от Кремъл, цитирани от ИТАР-ТАСС.
До 1 януари 2015 г. ще бъде даден преходен период, през който ще се уреждат въпроси свързани с интеграцията на Крим в икономическата, финансовата, кредитната и правната система на Руската федерация, в системата на държавните органи, както и въпроси свързани с кадровата военна служба и военната служба на територията на Република Крим и федералният град Севастопол, се казва в изявлението на Крим.